Szef MSZ Wielkiej Brytanii liczy na twardą postawę UE wobec Rosji mimo Brexitu

Świat
Szef MSZ Wielkiej Brytanii liczy na twardą postawę UE wobec Rosji mimo Brexitu
Flickr/UK Department for International Development/CC BY 2.0

Philip Hammond powiedział w czwartek, że obawia się, iż w związku z Brexitem UE może złagodzić swoje stanowisko wobec Rosji. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Wspólnota utrzyma twardą postawę wobec Moskwy.

Przypomniał, że od czasu zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 roku Londyn był orędownikiem zdecydowanej postawy wobec władz w Moskwie. Podkreślił także, że mimo decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE, Wspólnota powinna utrzymać sankcje wobec Rosji.

 

- To nie tajemnica, że Rosja skrupulatnie pracuje nad przekonaniem pojedynczych państw członkowskich UE, aby sprzeciwiły się utrzymaniu sankcji - mówił Hammond w wystąpieniu na forum komisji parlamentarnej.- Obawiam się, że w przyszłości UE, bez Wielkiej Brytanii jako wpływowego członka, będzie mniej skora do podejmowania zdecydowanych akcji i podtrzymania mocnych działań wobec Rosji - dodał szef brytyjskiej dyplomacji.

 

Wojna na Ukrainie

 

1 lipca br. Rada UE poinformowała o przedłużeniu sankcji gospodarczych Wspólnoty wobec Rosji do 31 stycznia 2017 roku. Wprowadzono je 31 lipca 2014 roku w odpowiedzi na eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieranie przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów.

 

W marcu 2015 roku UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnego wdrożenia porozumień mińskich w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie, co miało nastąpić do końca 2015 roku. Ponieważ porozumienia z Mińska nie zostały wdrożone, w styczniu br. sankcje wobec Rosji przedłużono do końca lipca.

 

Choć konflikt na wschodniej Ukrainie trwa, a porozumienia z Mińska nie są realizowane, to w niektórych krajach unijnych wzmagają się apele o zniesienie restrykcji wobec Rosji, które są kosztowne gospodarczo.

 

Na początku czerwca francuski Senat przyjął niewiążącą rezolucję, w której zaapelował do rządu o stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji. W kwietniu podobną rezolucję przyjęła niższa izba parlamentu Francji, Zgromadzenie Narodowe

 

PAP

jk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie