USA: policjant śmiertelnie postrzelił czarnoskórego, gdy ten wyciągał portfel

Świat
USA: policjant śmiertelnie postrzelił czarnoskórego, gdy ten wyciągał portfel
Flickr/Alan Cleaver/CC BY 2.0

Policjant w aglomeracji Minneapolis-St.Paul, stolicy Minnesoty, śmiertelnie postrzelił w środę czarnego mężczyznę podczas zatrzymania - podała w czwartek policja. Na wideo pokazanym w internecie kobieta mówi, że został postrzelony, gdy sięgał po prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło w kilka godzin po rozpoczęciu w środę przez ministerstwo sprawiedliwości USA śledztwa w sprawie zastrzelenia dzień wcześniej przez policjanta w Luizjanie czarnego sprzedawcy płyt CD na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge, stolicy Luizjany.

 

Użycie siły przez amerykańskie siły bezpieczeństwa przeciwko Afroamerykanom w miastach od Ferguson w stanie Missouri po Baltimore i Nowy Jork jest - jak pisze agencja Reutera - przedmiotem drobiazgowego dochodzenia.

 

Jak podała w oświadczeniu policja, niezidentyfikowany czarnoskóry został ranny podczas zatrzymania w środę o godz. 21 czasu lokalnego w Falcon Heights na przedmieściu St. Paul. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł.

 

Poinformował, że sięga po portfel

 

Przyjaciółka postrzelonego zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube, swoją rozmowę z policjantami, podczas gdy obok na siedzeniu kierowcy widać zakrwawionego mężczyznę, w stronę którego policjant kieruje pistolet.

 

 

Kobieta mówi, że jej partnera właśnie zatrzymano z powodu rozbitego tylnego światła i że miał w samochodzie broń, na którą miał pozwolenie. - Próbował wyjąć dowód tożsamości i portfel z kieszeni. Poinformował policjanta, że sięga po portfel i funkcjonariusz postrzelił go w ramię - opowiada. Funkcjonariusz mówi kobiecie, żeby podniosła ręce, a w tle słychać przez chwilę płacz małego dziecka.

 

Agencja Reutera zastrzega, że nie udało się ustalić wiarygodności nagrania.

 

Policja podała, że na miejscu znalazła pistolet i że całe zdarzenie jest badane.

 

Według gazety "Minneapolis Star" zmarły w wyniku postrzału to 32-letni Philando Castile, kierownik szkolnej kafeterii w okręgu szkolnym St.Paul. Lokalne media pokazały ludzi zbierających się z rana w St. Paul, około 15 km od miejsca, żeby zaprotestować przeciwko zastrzeleniu Castilego.

 

Wcześniej w internecie krążył film ukazujący dwóch białych funkcjonariuszy policji w Baton Rouge podczas akcji zatrzymania czarnego sprzedawcy płyt CD, 37-letniego Altona Sterlinga na parkingu przy centrum handlowym.

 

Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Czarni. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie