To ma być pokaz siły i jedności. W piątek szczyt NATO w Warszawie

Świat
To ma być pokaz siły i jedności. W piątek szczyt NATO w Warszawie
Polsat News

Obrona i odstraszanie, odpowiedź na wyzwania z południa i ze wschodu, w tym wzmocnienie wschodniej flanki, relacje z UE i krajami partnerskimi Sojuszu - to będą tematy rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie.

 

Na przesłanie szczytu mają się złożyć decyzje wypracowane w dwóch głównych blokach - jeden będzie dotyczył zdolności obronnych i odstraszania, drugi projekcji stabilności w sąsiedztwie południowych obrzeży sojuszniczego terytorium.

 

Pierwszy dzień spotkania rozpocznie się od wystąpienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i prezydenta Andrzeja Dudy w ramach towarzyszącego szczytowi forum ekspertów.

 

Stoltenberg przybył do Warszawy w czwartek, z prezydentem Dudą odbył ostatnie konsultacje przed szczytem. Zarówno polski prezydent, jak i sekretarz generalny NATO podkreślali, że Sojusz pokaże na szczycie w Warszawie jedność, siłę i zdolność adekwatnego reagowania na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa.

 

Przylot Obamy

 

W piątek planowana jest wspólna deklaracja UE i NATO, o której będą mówić sekretarz generalny NATO, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

W nocy z czwartku na piątek w Warszawie jest spodziewany przylot prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. W szczycie wezmą udział także sekretarz stanu John Kerry i szef Departamentu Obrony Ashton Carter.

 

Pierwszego i drugiego dnia obrad zbierze się Rada Północnoatlantycka - główny organ decyzyjny Sojuszu.

 

Decyzje ws. wojsk na wschodniej flance

 

W piątek późnym popołudniem Stoltenberg ma ogłosić podjęte przez szczyt decyzje dotyczące rozmieszczenia natowskich wojsk na wschodnich obrzeżach Sojuszu.

 

W programie są spotkania z państwami partnerskimi NATO; w piątek zbierze się komisja NATO-Gruzja na poziomie ministrów spraw zagranicznych, a w sobotę komisja NATO-Ukraina z udziałem głów państw lub szefów rządów. Z sekretarzem generalnym NATO będą rozmawiać także prezydent Afganistanu Aszraf Ghani Ahmadzai i premier Abdullah Abdullah; tematem jednego ze spotkań będzie misja Resolute Support.

 

Oczekuje się, że szczyt podejmie decyzje - np. o rozmieszczeniu sił i dowództw - dotyczące zapowiedzianej wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance. Chodzi o zaakceptowane na poziomie politycznym stacjonowanie rotujących grup bojowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich. Wydzielenia takich sił, wielkości wzmocnionych batalionów, podjęły się USA, Wielka Brytania, Niemcy i Kanada.

 

Państwo Islamskie i problem migracji

 

Warszawski szczyt ma być kolejnym po Newport etapem konsolidacji NATO i potwierdzeniem solidarności wszystkich sojuszników, wzmacniania zdolności do obrony i odstraszania.

 

Jednym z głównych zagadnień będzie zachowanie równowagi w zaangażowaniu na Wschodzie i Południu wobec zagrożeń ze strony tzw. Państwa Islamskiego i potrzeby monitorowania migracji.

 

Według obserwatorów niektórzy europejscy sojusznicy będą kładli nacisk na równowagę między odstraszaniem i dialogiem, zarówno wobec Rosji, jak i na kierunku południowym. Przedmiotem rozmów będzie też kontynuacja reform Sojuszu i jego rozszerzanie.

 

Dla uczestników przygotowano także szczegółową informację, jak sojusznicy wywiązują się z ponowionego przed dwoma laty w Walii zobowiązania do przeznaczania na obronność co najmniej 2 proc. PKB.

 

W roli obserwatora wystąpi na warszawskim szczycie będąca w trakcie procesu akcesyjnego Czarnogóra.

 

65 delegacji reprezentujących 28 państw członkowskich

 

W zapowiedziach przed szczytem zwracano także uwagę na symbolikę miejsca, od którego w przeszłości wziął nazwę Układ Warszawski. Poza Stadionem Narodowym szefowie delegacji spotkają się w Pałacu Prezydenckim, gdzie w 1955 r. podpisano pakt. Szefowie dyplomacji spotkają się na roboczej kolacji w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

 

Głównym organizatorem warszawskiego szczytu jest Kwatera Główna NATO. O wyborze stolicy Polski na miejsce kolejnych obrad szefów państw i rządów organizacji poinformował na szczycie w walijskim Newport prezydent Bronisław Komorowski.

 

W szczycie weźmie udział 65 delegacji reprezentujących 28 państw członkowskich, kraje partnerskie, UE, Bank Światowy i ONZ, w tym 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych, 39 ministrów obrony. Polska reprezentacja będzie liczyć 42 osoby.

 

Bezpieczeństwa ponad 2 tys. delegatów pilnuje ok. 6 tysięcy policjantów. Na potrzeby uczestników i gości szczytu zarezerwowano ponad 4 tys. pokoi hotelowych, wynajęto blisko 600 pojazdów. Opiekę na delegatami będzie sprawować m.in. 206 oficerów łącznikowych - pracowników MSZ i MON, do pracy przy szczycie zatrudniono także 240 wolontariuszy.

 

Szczytowi towarzyszą spotkania eksperckie - zorganizowane przez PISM Summit Experts Forum oraz "Szczyt Przyszłych Liderów" Atlantic Council.

 

Na organizację szczytu NATO w Warszawie zaplanowano w budżecie państwa ok. 160 mln zł.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie