Szczyt NATO: prokuratorzy w gotowości w przypadku ewentualnych przestępstw

Polska
Szczyt NATO: prokuratorzy w gotowości w przypadku ewentualnych przestępstw
PAP/Paweł Supernak

Prokuratorzy są gotowi do prowadzenia czynności procesowych w sprawach dotyczących ewentualnych przestępstw popełnionych podczas szczytu NATO w Warszawie 8-9 lipca. Będą m.in. stałe, całodobowe dyżury prokuratorów w miejscach pracy.

Jak głosi komunikat Prokuratury Krajowej, zespół w PK pod przewodnictwem dyrektora Biura Prezydialnego Przemysława Funioka opracował zasady reagowania jednostek prokuratury w przypadku poważnych zdarzeń zaistniałych podczas szczytu, w szczególności: zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie i katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym.


Zespół pod przewodnictwem zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka powołano zaś do podejmowania czynności procesowych w wypadku: katastrofy w ruchu lotniczym, zdarzeń związanych z bezprawnym użyciem broni palnej lub ładunku wybuchowego, uprowadzenia osób, ataków na organy państwowe dokonanych za pomocą narzędzi teleinformatycznych.


Specjalne zespoły prokuratorów


Z kolei w warszawskich prokuraturach rejonowych zostały powołane specjalne zespoły prokuratorów, którzy będą prowadzili czynności procesowe w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego oraz przestępstw popełnionych w trakcie zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie. Powołane zostały również zespoły prokuratorów do wykonywania i koordynowania czynności w wypadku katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym.


Jak podała Prokuratura Krajowa, "specjalne zespoły prokuratorów z warszawskich prokuratur okręgowych będą odpowiadały za wykonywanie zadań związanych z ewentualnymi wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej oraz za wykonywanie zadań związanych z obrotem z zagranicą".


Całodobowe dyżury


Prokuratorzy Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Warszawie i podległych jej prokuratur okręgowych i rejonowych aż do zakończenia szczytu będą pełnili stałe, całodobowe dyżury w pracy.


"Opracowane zostały też procedury działania na wypadek zdarzeń związanych z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez małogabarytowe obiekty latające, w tym bezzałogowe statki powietrzne" - głosi komunikat. Ustalono również specjalne procedury komunikowania się i wspólnego wykonywania zadań z innymi służbami, np. z policją.


Dodatkowe działania prokuratury w związku ze szczytem NATO będą podejmowane w całym kraju, gdyż "zagrożenia i zdarzenia przestępcze związane z tym spotkaniem mogą bowiem wystąpić w całej Polsce". We wszystkich jednostkach prokuratury w kraju zwiększono liczbę prokuratorów dyżurujących - dodano.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie