Resort sportu podwaja premie za medale na igrzyskach w Rio de janeiro

Sport
Resort sportu podwaja premie za medale na igrzyskach w Rio de janeiro
rio2016.com/Alex Ferro

Ministerstwo Sportu i Turystyki wypłaci dwukrotnie wyższe premie finansowe przyszłym polskim medalistom olimpijskim. Złoto zostało wycenione na ponad 64,4 tys. zł, srebro warte jest teraz 46 tys. zł, zaś brąz 36,8 tys. zł.

- To nie dotyczy tylko Rio de Janeiro, ale i kolejnych igrzysk. Zapewniam, że środki są zabezpieczone i jesteśmy przygotowani na każdą liczbę medali – powiedział minister Witold Bańka.

 

Zgodnie z przepisami medalowe premie są wypłacane według mnożnika kwoty bazowej 2,3 tys. zł. Dotychczas podstawą wypłaty była ta kwota pomnożona przez 14, czyli w przypadku zdobycia złotego medalu igrzysk olimpijskich maksymalna nagroda mogła wynosić 32,2 tys. zł i właśnie tyle dostali złoci medaliści z Londynu.

 

Teraz, zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą, mnożnik wzrośnie do 35. Oznacza to, że maksymalna wysokość nagrody pieniężnej przyznanej przez ministra sportu może wzrosnąć do 80,5 tys. zł.

 

Jeśli budżet powoli będzie więcej

 

Jak tłumaczył minister Bańka  „biorąc pod uwagę aktualne możliwości budżetu ministerstwa” podjął decyzję o ustaleniu wysokości nagród dla medalistów rozpoczynających się 5 sierpnia igrzysk na poziomie 64,4 tys. zł za złoto, 46 tys. zł za srebro i 36,800 zł za brąz.

 

- Jeśli jednak sytuacja budżetowa na to pozwoli, to na pewno zwiększymy te kwoty – dodał szef resortu sportu.

 

Polski Komitet Olimpijski szacuje, że do Rio de Janeiro pojedzie 210-230 reprezentantów kraju. W ostatnich trzech edycjach letnich igrzysk polscy zawodnicy wywalczyli po 10 medali.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie