"Powietrze nie zna granic". 16 miast łączy siły w walce ze smogiem

Polska
"Powietrze nie zna granic".  16 miast łączy siły w walce ze smogiem
Smog w Krakowie/ Polsat News

Włodarze 16 polskich miast podpisali w czwartek w Krakowie apel do władz państwowych, w którym wnoszą o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu stworzenie skutecznych i kompleksowych narzędzi prawnych do walki ze smogiem. Proponują m.in. wprowadzenie standardów jakości dla paliw stałych oraz norm jakościowych nowych kotłów grzewczych wprowadzanych na rynek.

Jak powiedział dziennikarzom gospodarz spotkania prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, samorządowcy przedstawiają propozycje konkretnych rozwiązań prawnych, regulujących szereg kwestii związanych z walką z zanieczyszczonym powietrzem. Przypomniał, że Kraków jest miastem, które zapoczątkowało kampanię antysmogową w kraju i - wprowadzając zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania - stało się liderem tego typu działań.

 

- Jak wynika z raportu WHO problem zatrutego powietrza dotyczy całego naszego kraju. Powietrze nie zna granic, a nasze dotychczasowe doświadczenie pozwala nam wierzyć, że mówiąc jednym głosem i działając wspólnie, można jednak wiele wywalczyć - mówił Majchrowski.

 

- Musimy działać wspólnie, ponieważ z problemem smogu nie poradzi sobie samodzielnie żadne polskie miasto. Musimy się wspierać, ponieważ to samorządy lokalne ponoszą główny ciężar działań o charakterze operacyjnym w walce o jakość powietrza” - podkreślił.

 

Adresatami prezydent, premier i parlamentarzyści

 

W apelu do władz państwowych, w tym w szczególności do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i parlamentarzystów, podpisanym przez przedstawicieli takich miast, jak Bielsko-Biała, Kraków, Łódź, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Poznań, Pszczyna, Rybnik, Skawina, Szczawnica, Tarnów, Wieliczka, Wrocław, Zakopane i Żywiec, apelują oni o podjęcie prac legislacyjnych, które przyczynią się do powstania skutecznych, kompleksowych narzędzi do walki ze smogiem.

 

Samorządowcy proponują, aby w zakresie ograniczania niskiej emisji wprowadzono minimalne standardy jakości dla paliw stałych oraz parametry jakościowe nowych kotłów wprowadzanych na rynek. Postulują też wyposażenie służb kominiarskich w uprawnienia kontrolne do weryfikacji stanu jakości indywidualnych instalacji spalania oraz powrót do prac nad specustawą dotyczącą przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie sieci ciepłowniczych.

 

Pomysł stref ograniczonej emisji spalin

 

Do ograniczania emisji zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł komunikacyjnych mają się przyczynić takie rozwiązania prawne, jak m.in. wyposażenie lokalnych władz samorządowych w możliwość tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, wprowadzenie obowiązującego na terenie całego kraju jednolitego systemu oznakowania samochodów spełniających określone normy emisji spalin, czy wprowadzenie ograniczenia prędkości maksymalnej w obszarze stref ograniczonej emisji komunikacyjnej w trakcie występowania epizodów zanieczyszczeń powietrza.

 

Władze lokalne mogłyby też w trakcie takich epizodów zmieniać organizację ruchu drogowego np. wprowadzać ruch naprzemienny z rejestracjami parzystymi i nieparzystymi czy zakazywać ruchu samochodów przewożących mniej niż trzy osoby.

 

Samorządy chciałyby uzyskać uprawnienia kontrolne i egzekucyjne dla straży miejskich dotyczące przestrzegania ograniczeń, zakazów i nakazów oraz kontroli jakości spalin emitowanych przez pojazdy.

 

Proponują też umożliwienie ustalania zwiększonej opłaty taryfowej za parkowanie w strefach ograniczonej emisji komunikacyjnej w trakcie trwania sezonu grzewczego.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie