Energetyki mają pozytywny wpływ na zdrowie? Nowy pomysł Komisji Europejskiej

Świat
Energetyki mają pozytywny wpływ na zdrowie? Nowy pomysł Komisji Europejskiej
Kancelaria Premiera

Brukselscy urzędnicy chcieli, żeby mówiące o tym etykiety pojawiły się na etykietach napojów energetyzujących. Na pomysł nie zgodzili się w czwartek europosłowie. - Mocno sprzeciwiamy się wprowadzającym w błąd informacjom. Takie napoje nie powinny być przedstawiane jako "zdrowe" - stwierdziła duńska europosłanka Christel Schaldemose.

Według europosłów, prezentowanie w taki sposób słodkich napojów i drinków energetycznych zawierających kofeinę jest szkodliwe, ponieważ promuje wśród młodzieży spożycie cukru. Młodzi ludzie są największą grupą konsumentów napojów energetycznych. Statystyki pokazują, że 68 proc. nastolatków i 18 proc. dzieci spożywa je regularnie. A aż 25 proc. nastolatków wypija nawet trzy puszki tego typu napoju dziennie.

 

- Nie mówimy tu tylko o kofeinie, ale i cukrze, który jest szkodliwy dla młodych ludzi - powiedziała Schaldemose.

 

Posłowie zwrócili także uwagę na fakt, że puszka napoju energetycznego o pojemności 250 ml może zawierać nawet 27 g cukru i 80 mg kofeiny. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dorośli i dzieci powinni czerpać nie więcej niż 10 proc. dziennej energii z cukrów, oznacza to że dzienne spożycie tej substancji powinno wynosić nie więcej niż 50 g. Jak jednak mówią naukowcy, ograniczenie tej porcji o połowę, czyli do ok. 25 g dziennie, przyniosłoby świetne rezultaty zdrowotne.

 

Jaki wpływ ma kofeina?

 

W czwartkowej rezolucji europosłowie wytknęli także KE sprzeczność. Wynika ona z faktu, że sama Komisja przygotowując techniczny projekt rozporządzenia, przyznała że informacje, według których kofeina pomaga zwiększyć czujność i poprawia koncentrację (tzw. oświadczenia zdrowotne) nie powinny być propagowane w przypadku żywności skierowanej do dzieci i młodzieży.

 

- I dlatego nie wydaje nam się, że tego rodzaje napoje powinny być opatrzone oświadczeniami zdrowotnymi. Nie zamierzamy mówić dorosłym, że nie powinni pić kawy lub napojów energetycznych. Po prostu nie chcemy pomagać producentom w zarabianiu dużych pieniędzy na promowaniu produktów, które naszym zdaniem nie są dla dzieci - dodała duńska europosłanka.

 

Parlament wezwał także państwa członkowskie UE, aby rozważyły wprowadzenie przepisów regulujących sprzedaż napojów lub żywności z dodatkiem kofeiny dla dzieci i młodzieży. Regularne picie napojów energetycznych może wywoływać u dzieci bóle głowy i problemy z zasypianiem. Co trzecie dziecko w Europie cierpi na nadwagę lub otyłość.

 

polsatnews.pl, PAP

 

jk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie