Co drugi Polak wierzy w NATO, większość obawia się Rosji

Polska
Co drugi Polak wierzy w NATO, większość obawia się Rosji
Flickr/U.S. Army Europe/CC BY 2.0

Połowa Polaków (53 proc.) uważa, że NATO to organizacja, na której należy oprzeć bezpieczeństwo Polski. 60 proc. uważa, że w przypadku zagrożenia Polska uzyska pomoc ze strony Sojuszu. 66 proc. postrzega Rosje jako kraj zagrażający Polsce - wynika z badania firmy ARC Rynek i Opinia.

Według sondażu NATO to organizacja, której Polacy ufają najbardziej w kontekście bezpieczeństwa Polski. W znacznie mniejszym stopniu wierzą w pomoc ze strony Unii Europejskiej. Co trzeci Polak uważa, że powinniśmy liczyć tylko na siebie, a w sytuacji konfliktu zbrojnego Polska nie będzie mogła liczyć na żadnych sojuszników.

 

organizacje


Strach przed imigrantami, terrorystami i Rosją


Głównymi zagrożeniami, których obecnie najbardziej obawiają się ankietowani są: nagły napływ dużej liczby imigrantów (66 proc.) oraz atak organizacji terrorystycznej (65 proc.). Pytani o kraje, które mogą stanowić zagrożenie dla Polski przede wszystkim wymieniają Rosję.

 

kraje


- Badanie pokazuje, że Polacy najbardziej obawiają się tego, o czym aktualnie głośno jest w mediach, czyli obecnie napływu imigrantów oraz ataków terrorystycznych. Można się spodziewać, że w okresie szczytu NATO w Warszawie temat zagrożeń wojskowych zajmie pierwsze miejsce w debacie medialnej, a więc w świadomości społeczeństwa - ocenia Łukasz Mazurkiewicz, prezes ARC Rynek i Opinia.


- Dodatkowo społeczeństwo obserwuje bezradność Unii Europejskiej wobec np. kryzysu gospodarczego w Grecji czy fali uchodźców, co dodatkowo może wpływać na sceptycyzm wobec sojuszów. Warto podkreślić, że Polacy wyciągnęli wnioski ze zdarzeń historycznych i odrobili lekcję, co oznacza, że nie wierzą bezgranicznie w doskonałość obecnych systemów bezpieczeństwa. Traumy Września 1939 czy Powstania Warszawskiego spowodowały duży realizm w ocenie sytuacji. Owszem wierzymy w sojusze, jednak nie ślepo i z dużą doza realizmu - dodaje ekspert.


Obawy przed zamachem


Połowa badanych obawia się ataku terrorystycznego podczas szczytu NATO w Warszawie i nie liczy na skuteczność polskich służb w tej kwestii. Tyko jedna trzecia wierzy, że służby są w stanie przeciwdziałać ewentualnemu atakowi terrorystycznemu.

 

atak


Nieco ponad połowa badanych uważa, że należy zwiększać nakłady na wojsko. Tylko 7 proc. jest temu przeciwna.


Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-9 czerwca 2016 roku na reprezentatywnej (ze względu na: płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania) grupie 931 Polaków, w wieku 15-55 lat.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie