Ulewy, wichury, sztormy. Ostrzeżenia dla północnej i zachodniej Polski

Polska

Mocno wieje i pada, a na Bałtyku występują sztormy - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Początkowo zagrożonych było osiem województw, obecnie siedem. Wichury przechodzą przez zachodnią, północną i centralną Polskę. Intensywne opady deszczu występują na północy kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Po południu alarm dla tego ostatniego został odwołany.

 

W województwach zachodniopomorskim i pomorskim ostrzeżenie o opadach obowiązuje do godz. 8:00 rano w czwartek, a o wietrze do północy. W porywach jego prędkość może sięgać 90 km/h.

 

Jak informuje reporter Polsat News Marcin Józefowicz, na Bałtyku powieje z siłą nawet 10 w skali Beauforta. Na Pomorzu straż interweniowała już 25 razy. Zgłoszenia dotyczą głównie powalonych drzew zalegających na drogach.

 

W porywach do 90 km/h wieje we wszystkich województwach, dla których wydano ostrzeżenia. Służby apelują o rozsądek i przypominają: warto zabrać z balkonów i okien wszystko, co może porwać wiatr.

 

IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego stopienia, gdy przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne oraz zagrażają życiu. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

Polsat News

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie