Spotkanie Duda-Obama. "Spodziewamy się długiej i treściwej rozmowy"

Polska
Spotkanie Duda-Obama. "Spodziewamy się długiej i treściwej rozmowy"
L: PAP/Jacek Turczyk P: PAP/EPA/Olivier Douliery

Prezydent Andrzeja Duda spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą w piątek, przed szczytem NATO, na Stadionie PGE Narodowym; rozmowa ma trwać kilkadziesiąt minut. Obecni na spotkaniu mają być także m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu krajów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział na środowym briefingu prasowym, że spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się w wąskim gronie.

 

- Spodziewamy się obecności nie tylko głów państw czyli prezydenta Obamy i prezydenta Andrzeja Dudy, ale także ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony obu krajów i najbliższych doradców do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa - dodał.

 

Powiedział, że będzie to "pełne spotkanie bilateralne polsko-amerykańskie", przegląd agendy polsko-amerykańskiej. - Spodziewamy się długiej i treściwej rozmowy między obu prezydentami, która jest zaplanowana na kilkadziesiąt minut - powiedział Szczerski.

 

Po spotkaniu prezydenci mają się spotkać z mediami.

 

"Najważniejsza rozmowa"

 

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował wcześniej w środę w TVN24, że rozmowa prezydentów Polski i USA jest zaplanowana na 45 minut. Dodał, że odbędzie się ona "we wczesnych godzinach przedpołudniowych".

 

Magierowski stwierdził, że podczas tego spotkania "na pewno będą poruszane te sprawy, które będą priorytetowymi tematami podczas całego szczytu". - Czyli przyszłość NATO, wzmocnienie wschodniej flanki. Spodziewam się, że panowie prezydenci poruszą też temat Brexitu, który jest obecnie najgorętszym tematem dla chyba wszystkich przywódców, nie tylko w Europie - zaznaczył.

 

Kolejnymi tematami podczas spotkania Duda-Obama mogą być - jak stwierdził Magierowski - kwestie stosunków dwustronnych pomiędzy naszymi krajami. Zdaniem Magierowskiego prezydent Obama może też chcieć "dowiedzieć czegoś więcej choćby na temat prac nad nową ustawą o TK".

 

- Skupiamy się na tej rozmowie, która będzie niewątpliwie najważniejszą, jeśli chodzi o rozmowy dwustronne naszego prezydenta. Będzie natomiast kilka innych rozmów dwustronnych, m.in. są planowane rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, prezydentami Azerbejdżanu, Łotwy, Afganistanu, a więc tych spotkań będzie bardzo dużo - podkreślił.

 

Rozmowy przed szczytem

 

W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowach mają wziąć udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga.

 

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie