Miłość o zapachu śliwek. Pachnice dębowe rozpoczęły rozmnażanie

Technologie
Miłość o zapachu śliwek. Pachnice dębowe rozpoczęły rozmnażanie
Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej

W wielkopolskich lasach zaczął rozchodzić się słodki zapach śliwek. To za sprawą zalotów, które rozpoczęły chrząszcze pachnice dębowe. Samiec pachnicy chcąc przywabić do siebie partnerkę rozpyla owocową woń. W Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej w Łopuchówku ruszyły warsztaty, podczas których omawiają znaczenie i rolę martwego drewna oraz owadów saproksylicznych, czyli związanych z martwym drewnem.

Feromon wydzielany przez samca przyciąga niestety nie tylko samice, ale również drapieżcę, czyli tęgosza rdzawego, który żywi się larwami pachnicy.


W słoneczne, letnie dni samce pachnicy można wyczuć lub zauważyć siedzące na okazałych, starych drzewach liściastych. To właśnie w dziuplach takich drzew przebywają przez większość swojego życia. Samica składa jaja do próchnowiska, gdzie potem larwy przebywają w nim nawet cztery lata.

 

Krótkie życie dorosłej pachnicy


Niestety, życie pachnicy w dorosłej formie jest krótkie. Po przeobrażeniu te duże chrząszcze, niektóre osobniki osiągają długość nawet 4 cm, żyją zaledwie jeden miesiąc. Poza tym dorosłe osobniki pachnicy praktycznie nie jedzą. Są "na diecie" po okresie larwalnym, kiedy to przybierają na wadze, a larwy mogą ważyć nawet około 12 gramów.


Pachnica dębowa jest gatunkiem chronionym. Jako miejsce rozwoju wybrała duże i dziuplaste drzewa rosnące w oświetlonych miejscach i blisko siebie. Owad ten nie przepada za lataniem, dlatego jeśli drzewa są w dużej odległości od siebie, może mieć problem z ich zasiedleniem, gdyż nie da rady do nich dolecieć.

 

Warsztaty w "Łysym Młynie"


W Ośrodku Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" w Nadleśnictwie Łopuchówko (woj. wielkopolskie) działa Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej. Leśnicy prowadzą tam warsztaty, podczas których omawiają znaczenie i rolę martwego drewna oraz owadów saproksylicznych, czyli związanych z martwym drewnem.


Działania związane z ochroną pachnicy prowadzone są także od roku w Nadleśnictwie Żmigród (woj. dolnośląskie). Tamtejsi leśnicy hodują owady w specjalnie do tego celu przygotowanej wiacie. W jej wnętrzu znajduje się kłoda z wydrążonym środkiem wypełnionym próchnem dębowym, w którym to żyją zarówno larwy jak i dorosłe osobniki. Kolejnym etapem będzie szkolenie psów, które będą wyszukiwać siedliska tych rzadkich owadów.

 

Pachnica dębowa jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, a także jest chroniona Dyrektywą Siedliskową UE 92/43/EWG jako gatunek priorytetowy. Jej występowanie na danym terenie może być podstawą do wyznaczenia sieci Natura 2000.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie