Gigantyczny ołtarz na Światowe Dni Młodzieży na ukończeniu

Polska
Gigantyczny ołtarz na Światowe Dni Młodzieży na ukończeniu
Wizualizacja

Konstrukcja ma 93 metry szerokości oraz 50 m głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 m na 57 m. Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m od poziomu gruntu, góra baldachimu to około 21 m, a sam krzyż ma 28 m. Prace nad ukończeniem będą odbywały się 24 godziny na dobę.

Na terenie Campus Misericordiae powstają 103 sektory dla pielgrzymów. Każdy z nich będzie przypominał małe miasteczko, w którym znajdą się namioty medyczne, punkty informacyjne, miejsca dystrybucji wody, zaplecze sanitarne oraz telebimy i nagłośnienie.

 

- Teren jest już wyposażony w drogi. Mamy cztery mosty wojskowe. Są także robione przepusty do ewentualnej ewakuacji - wylicza odpowiedzialny za przygotowanie terenu ks. Bogdan Kordula.


Campus Misericordiae przyjmie 2 mln osób


Tuż obok papieskiego ołtarza znajdą się sektory przeznaczone dla  VIP-ów, koncelebrujących Eucharystię księży i osób niepełnosprawnych. Będzie także specjalny sektor dla wolontariuszy. Sektory będą oznaczone kolorami, żeby każdy pielgrzym mógł łatwo dotrzeć na wyznaczone dla niego miejsce. Campus Misericordiae jest przygotowany na przyjęcie ok. 2 mln osób.


Na Campus Misericordiae odbędą się dwa ostatnie wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka: wieczorne czuwanie modlitewne w sobotę 30 lipca i - dzień później - Msza na zakończenie ŚDM. W sobotę papież Franciszek, w towarzystwie reprezentantów wszystkich
kontynentów, przejdzie przez bramę miłosierdzia.

 

20 tysięcy ornatów dla księży i 1200 dla biskupów

 

Trwają też prace nad projektowaniem i uszyciem szat liturgicznych. Podczas głównych uroczystości potrzebnych będzie około 20 tysięcy ornatów dla księży i 1200 ornatów dla biskupów.

 

W mszach św. podczas ŚDM ma bowiem uczestniczyć ok. 1 tys. biskupów z całego świata i kilkanaście tysięcy kapłanów.

 

 

Prace przy budowie ołtarza, fot. PAP/Stanisław Rozpędzik


Po czuwaniu koncert uwielbieniowy


Spotkanie z młodymi będzie składało się z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016, dialogu papieża z młodzieżą oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, do której będzie wykorzystany ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu "12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju".

 

Po zakończeniu czuwania, na Campus Misericordiae odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy pt. "Credo in Misericordiam Dei", podczas którego wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko. 

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.


KAI, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie