Fikcyjny eksport cennych numizmatów. CBA zatrzymało biznesmena

Polska
Fikcyjny eksport cennych numizmatów. CBA zatrzymało biznesmena
cba.gov.pl

Ponad 2 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na fikcyjnym eksporcie do Niemiec cennych numizmatów. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali biznesmena podejrzanego o udział w tym procederze - podało w środę biuro.

To efekt śledztwa, prowadzonego przez delegaturę CBA w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dotyczy ono wyłudzania podatku VAT przez podmioty zajmujące się obrotem numizmatami na terenie Unii Europejskiej. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


Zatrzymany przedsiębiorca z terenu województwa śląskiego prowadził działalność w zakresie obrotu numizmatami. Według dotychczasowych ustaleń, w wyniku przestępczego procederu fikcyjnej sprzedaży za granicę cennych numizmatów i stosowaniu przy tym zerowej stawki VAT Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 mln zł.


Zarzuty prania brudnych pieniędzy


Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty karno-skarbowe oraz tzw. prania brudnych pieniędzy. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Funkcjonariusze CBA na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli jego mienie o wartości ok. 180 tys. zł.


Zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy usłyszała w tym postępowaniu jeszcze jedna osoba.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie