Wyniki matur. Zdało 79,5 proc. tegorocznych absolwentów

Polska
Wyniki matur. Zdało 79,5 proc. tegorocznych absolwentów
Polsat News

Świadectwo dojrzałości uzyskało 79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 15 proc. z tych, którzy nie zdali matury, ma prawo do poprawki w sierpniu - to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

5,5 proc. będzie mogło poprawiać egzamin dopiero za rok.

 

Wyniki majowych egzaminów przedstawił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Tego dnia abiturienci otrzymają świadectwa maturalne.


Wśród tegorocznych absolwentów z liceów maturę zdało 85,2 proc., a prawo do poprawki ma 10,8 proc. Wśród tegorocznych absolwentów z techników zdało 68,4 proc., prawo do poprawki ma 23,2 proc.

 

CKE: odsetek maturzystów, którzy nie zdali nie odbiega od poprzednich lat

 

W opinii dyrektora CKE odsetek maturzystów, którzy nie zdali egzaminów z polskiego, matematyki i języka obcego nie odbiega od tego, jaki był w ubiegłych latach.

 

W liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 62 proc. punktów, na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych też 62 proc.), z matematyki - 87 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 40 proc.), a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 97 proc (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 77 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 61 proc.).

 

Jeśli chodzi o inne języki obce w liceach maturę w francuskiego zdało 99 proc. abiturientów, z hiszpańskiego - 98 proc., niemieckiego - 99 proc., rosyjskiego - 96 proc., włoskiego - 98 proc.

 

Średni wynik z francuskiego na poziomie podstawowym obowiązkowym to 80 proc., rozszerzonym, czyli dla chętnych - 66 proc., z hiszpańskiego: podstawowy 82 proc., rozszerzony - 59 proc., niemiecki: podstawowy - 77 proc., rozszerzony - 60 proc., rosyjski: podstawowy - 68 proc., rozszerzony - 63 proc., włoski: podstawowy - 81 proc., rozszerzony - 67 proc.

 

W technikach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97 proc. maturzystów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 53 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 49 proc.), z matematyki - 75 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 46 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 13 proc.), a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 91 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 39 proc.).

 

Jeśli chodzi o inne języki obce w technikach maturę w francuskiego zdało 83 proc., hiszpańskiego - 100 proc. niemieckiego - 98 proc., rosyjskiego - 93 proc., włoskiego - 100 proc.

 

Średni wynik z francuskiego na poziomie podstawowym obowiązkowym to 50 proc., rozszerzonym, czyli dla chętnych - 39 proc., z hiszpańskiego: podstawowy 73 proc., rozszerzony - 54 proc., niemiecki: podstawowy - 63 proc., rozszerzony - 38 proc., rosyjski: podstawowy - 54 proc., rozszerzony - 39 proc., włoski: podstawowy - 82 proc., rozszerzony - 67 proc.

 

W przypadku języków narodowych zdawanych przez maturzystów ze szkół dla mniejszości narodowych zdawalność z litewskiego i ukraińskiego wyniosła 100 proc., w przypadku języka białoruskiego - 99 proc.


Potrzebne minimum 30 proc.


Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku 258 tys. tegorocznych absolwentów (170 tys. absolwentów liceów, 88 tys. absolwentów techników). Musieli oni obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.


Maturzyści musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.


Aby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.


Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

 

PAP

prz/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie