Rosyjska Rada Bezpieczeństwa omówiła kontakty z NATO i loty nad Bałtykiem

Świat
Rosyjska Rada Bezpieczeństwa omówiła kontakty z NATO i loty nad Bałtykiem
PAP/EPA/IVAN SEKRETAREV

Prezydent Rosji Władimir Putin omówił z Radą Bezpieczeństwa możliwe kontakty na szczeblu Rady Rosja-NATO i kwestię wzmocnienia środków zaufania podczas lotów w rejonie Bałtyku - przekazał we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Na posiedzeniu rady przedyskutowano "kwestie związane ze wzmocnieniem środków zaufania w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem, jako kontynuację rozmowy Putina z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto" - powiedział prezydencki rzecznik. Mówiono też o możliwych kontaktach na szczeblu Rady Rosja-NATO "w najbliższym czasie" - dodał. - Taki dialog jest oczekiwany - powiedział Pieskow, zastrzegając, że nie dysponuje teraz bardziej szczegółowymi informacjami.

 

Putin powiedział po rozmowach w piątek z prezydentem Finlandii, że Rosja spróbuje rozpocząć dialog z NATO o środkach zaufania i zapobieganiu konfliktom. Wyjaśnił, że zaakceptował propozycję Niinisto, by transpondery (urządzenia pozwalające na identyfikację) były używane przez wszystkie samoloty wojskowe odbywające loty w rejonie Morza Bałtyckiego, by zmniejszyć w ten sposób ryzyko incydentu. Rosyjski prezydent opowiedział się też za zwołaniem Rady Rosja-NATO po szczycie Sojuszu w Warszawie. Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że nie ma ostatecznych uzgodnień ws. terminu i programu tego spotkania.

 

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji, którą kieruje szef państwa, brali udział jej stali członkowie, m.in. premier Dmitrij Miedwiediew, sekretarz rady Nikołaj Patruszew, szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, szefowie resortów siłowych i obu izb parlamentu Rosji.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie