Przenośne urządzenie zbada stan płodu. Jego autorka została Innowatorem Roku

Technologie
Przenośne urządzenie zbada stan płodu. Jego autorka została  Innowatorem Roku
Wrocławski Park Technologiczny

Pregnabit to urządzenie, które pozwala na przeprowadzanie badań KTG (kardiotokografii) w domu przyszłej mamy. Monitoruje akcję serca płodu, tętno matki oraz skurcze mięśnia macicy. Może wychwycić nieprawidłowości rozwoju dziecka w ostatnich tygodniach ciąży i ewentualne sygnały mogące świadczyć o przedwczesnym porodzie. Urządzenie ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Aparat pozwalający na bezpieczne i wiarygodne badania opracowała firma Nestmedic zlokalizowana we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jej współzałożycielką i prezesem jest Patrycja Wizińska-Socha, doktor nauk medycznych, która za Pregnabit uzyskała tytuł Innowatora Roku (Innovator of the Year). Wyróżnienie przyznaje najstarszy na świecie magazyn technologiczny "MIT Technology Reviev" wydawany przez uczelnię Massachusetts Institute of Technology (MIT).

 

Badanie przez całą dobę

 

Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu - teleKTG, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny i działającego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

- Pregnabit opracowaliśmy z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie ważna. Bieżąca kontrola dobrostanu płodu może znacząco zmniejszyć poziom odczuwanego przez przyszłą mamę stresu i pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Wczesne wykrycie zagrożenia, w tym za pomocą pomiarów KTG, może w realny sposób przyczynić się do szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniej procedury medycznej - powiedziała dr Wizińska-Socha.

 

 

 


Tego typu stała, zdalna opieka może się okazać szczególnie istotna przy monitoringu ciąż poprzedzonych problemami.

 

Trwają testy urządzenia


Pregnabit wspiera pracę lekarzy i położnych, którzy dzięki urządzeniu mogą przeprowadzać badania KTG u kobiet w ciąży w dowolnym momencie i miejscu. Szczególnie w sytuacjach, kiedy dodatkowa wizyta w gabinecie lekarskim nie jest możliwa czy konieczna. Urządzenie jest obecnie testowane w placówkach medycznych w Polsce.

 

To już kolejne wyróżnienie dla innowatorów z Wrocławskiego Parku Technologicznego. W ubiegłym roku tytuł Innovator of the Year otrzymała Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies – firmy, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Saule Technologies swoje prace badawczo-rozwojowe prowadzi właśnie we Wrocławskim Parku Technologicznym. Perowskit to minerał występujący w przyrodzie, ale można go też wyprodukować. W ogniwach słonecznych ma on zastąpić krzem, który jest droższy niż perowskity.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie