Niesiołowski o Macierewiczu: zły, szkodliwy, nieodpowiedzialny

Polska
Niesiołowski o Macierewiczu: zły, szkodliwy, nieodpowiedzialny
PAP/Jakub Kamiński

- Uważam, że ten zły, szkodliwy, podejrzany, nieodpowiedzialny minister powinien odejść z rządu, a Sejm ma obowiązek mu w tym odejściu jak najszybciej dopomóc - powiedział we wtorek Stefan Niesiołowski (PO), uzasadniając na posiedzeniu sejmowej komisji obrony wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Sejmowa komisja obrony negatywnie zaopiniowała wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON. Przeciw wnioskowi byli posłowie PiS i Kukiz’15, za - PO, Nowoczesna i PSL. Za wnioskiem o wotum nieufności było 11 posłów, przeciw 18.

 

Debata nad wnioskiem na posiedzeniu plenarnym Sejmu jest zaplanowana na dzisiejsze przedpołudnie Macierewicza nie ma na posiedzeniu komisji. MON reprezentuje wiceminister Bartosz Kownacki.


Na wniosek PiS komisja zdecydowała przed godz. 9 o ograniczeniu dyskusji do dwuminutowych wystąpień w imieniu klubów.


Niesiołowski podkreślił, że jego partia uważa Macierewicza za jednego z najbardziej szkodliwych i nieodpowiedzialnych ludzi, przynoszących Polsce od wielu lat szkody.


"Dokonuje cudu na miarę Kany Galilejskiej"


Wśród zarzutów wobec szefa MON Niesiołowski wymienił m.in. "niesłychane stwierdzenie" o bezbronności państwa polskiego. - Jest chyba pierwszym ministrem na świecie, który zachęca do inwazji na własne państwo, bo twierdzi, że to państwo jest całkowicie bezbronne. Po czym dokonuje pewnego cudu na miarę Kany Galilejskiej i w ciągu trzech dni wyprowadza Polskę z tej bezbronności i ogłasza, że właściwie Polska jest pod rządami pana Macierewicza bezpieczna - powiedział poseł PO.


Zarzucił też ministrowi obrony "zupełnie absurdalne nocne najście" na Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, zorganizowanie "armii leśnej", jak Niesiołowski nazwał Wojska Obrony Terytorialnej tworzone przez MON. Jej "ideologią ma być fanatyzm religijny" - dodał poseł.


"Używanie sprawy smoleńskiej przez Macierewicza jest obrzydliwe"


Zdaniem Niesiołowskiego kierowane przez Macierewicza MON wymusza na samorządach asystę wojskową na uroczystościach pod warunkiem, że "ci ludzie zgodzą się na twierdzenie, że mieliśmy jakichś poległych pod Smoleńskiem".


- Otóż, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem nikt nie poległ - bo polec można na polu walki - tylko zginął. (...) Używanie w ogóle tej sprawy przez Macierewicza, sprawy smoleńskiej, a stał się głównym heroldem tej sprawy, jest obrzydliwe - powiedział Niesiołowski.

 

"Najlepszy minister obrony"

 

Wiceszef MON Bartosz Kownacki przekonywał podczas posiedzenia komisji, że Macierewicz to najlepszy dotychczasowy minister obrony. - W moim przekonaniu i w przekonaniu większości żołnierzy Antoni Macierewicz jest najlepszym ministrem obrony III RP, działającym w najbardziej skomplikowanych warunkach - powiedział Kownacki.

 

Przekonywał, że zasługą szefa MON były dobrze przygotowane ćwiczenie Anakonda i organizacja szczytu NATO. - Wstyd mi, jestem zażenowany, że uczestniczę, również jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej, w takim spektaklu na kilkadziesiąt godzin przed najważniejszym wydarzeniem od lat - mówił Kownacki.

 

Przypomniał, że w ostatnich miesiącach zniesiono limit 12 lat służby dla zawodowych szeregowych, zapowiedziano wzrost liczebności armii i powołanie obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych. Do "realnych osiągnięć" szefa MON Kownacki zaliczył też zapowiedź wysłania na wschodnie obrzeża NATO batalionowych grup NATO i ciężkiej brygady amerykańskiej.

 

"Skończyliśmy negocjacje >>na kolanach<<"

 

Mówił także o decyzji rządu, by kupić samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie i zmianach w państwowym przemyśle zbrojeniowym. - Skończyliśmy negocjacje "na kolanach" z naszymi bardzo ważnymi partnerami z zagranicy, te warunki są diametralnie różne niż te, które proponowano nam jeszcze kilka miesięcy temu - podkreślił wiceminister.

 

- Sprawy bezpieczeństwa państwa, obronności, powinny nas wszystkich łączyć, łączyły nas przez 26 lat - powiedział Kownacki. - To wy złamaliście ten kompromis - odparł Czesław Mroczek (PO), były wiceminister obrony.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie