Nie żyje reżyser Abbas Kiarostami. Laureat Złotej Palmy i nagrody UNESCO

Świat
Nie żyje reżyser Abbas Kiarostami. Laureat Złotej Palmy i nagrody UNESCO
PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI

W wieku 76 lat zmarł we Francji reżyser i scenarzysta Abbas Kiarostami, przedstawiciel tzw. irańskiej Nowej Fali - podała w poniedziałek agencja prasowa INRA. Reżyser od dłuższego czasu walczył z rakiem. Był laureatem Złotej Palmy w Cannes i nagrody UNESCO.

Urodzony w Teheranie w 1940 r. Kirostami był twórcą ponad czterdziestu filmów - fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Światowy rozgłos przyniosły mu filmy "Uniesie nas wiatr" i obraz "Smak wiśni", za który w 1997 r. otrzymał główną nagrodę festiwalu w Cannes. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Felliniego przyznawaną przez UNESCO.


Ukończył wydział malarstwa na Uniwersytecie w Teheranie. W 1969 r. założył wydział filmu w teherańskim Instytucie Rozwoju Umysłowego Dzieci i Młodzieży. Fakultet stał się jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów w całym kraju.


Zafascynowany włoskim neorealizmem, skoncentrowany na opowieści o losach prostych ludzi i zafascynowany pracą z aktorami-amatorami, Kiarostami był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli irańskiej Nowej Fali. Pod koniec lat 60. dzieła takich twórców z tej grupy, jak Masaud Kimiai, Dariusz Mehrjui, Sohrab Szahid Saless, Bahram Beyzai czy sam Kiarostami zdobyły uznanie światowej krytyki.


Był członkiem jury wielu festiwali filmowych - w Locarno, w Cannes, Wenecji i San Sebastian. Dał się poznać również jako designer, fotograf oraz utalentowany poeta.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze