Muzułmański taksówkarz odmówił przewiezienia niewidomego z psem. "Pies to zwierzę nieczyste"

Świat
Muzułmański taksówkarz odmówił przewiezienia niewidomego z psem. "Pies to zwierzę nieczyste"
facebook.com/charlesbloch27

Niewidomy, 22-letni student De Montfort University, Charles Bloch zamówił taksówkę, do której chciał wsiąść wraz ze swoim psem przewodnikiem. Po przyjeździe taryfy spotkał się jednak ze sporym rozczarowaniem, ponieważ taksówkarz odmówił przewiezienia mężczyzny z czworonogiem. - To wbrew mojej religii. Psy są nieczyste - tłumaczył. Incydent miał miejsce w brytyjskim mieście Leicester.

Razem z Charlesem taksówką miała podróżować także jego dziewczyna, Jessica Graham. To dzięki niej o sprawie zrobiło się głośno. Na swoim profilu na Facebooku zamieściła krótkie nagranie przedstawiające całe zajście. Widać na nim, jak czarnoskóry kierowca odmawia przewiezienia pary z czworonogiem, ponieważ w islamie "pies jest zwierzęciem nieczystym".

 

Film obejrzało kilka milionów osób, w tym także sieć taksówkarska ADT, zatrudniająca muzułmanina. Korporacja natychmiastowo zwolniła mężczyznę i oficjalnie przeprosiła za jego zachowanie.

 

 

 

- To ekstremalnie frustrujące - powiedział  Charles. - Takie sytuacje zdarzają  się bardzo często - dodał.

 

Przedstawiciel urzędu miasta Leicester odnosząc się do sprawy stwierdził, że religia "w tym przypadku nie może pozwalać na odmówienie pasażerowi przejazdu i taksówkarze doskonale o tym wiedzą, gdyż jest to omawiane w czasie szkoleń (przed wydaniem licencji - red.)".

 

BBC przywołuje również brytyjską ustawę o dyskryminacji osób niepełnosprawnych, która jasno mówi, że taksówkarze nie mogą odmówić kursu niepełnosprawnym, którzy podróżują wraz z psami przewodnikami.

 

 

 

BBC

 

 

wjk/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie