Gigantyczna akcja ratunkowa włoskiej straży przybrzeżnej

Świat
Gigantyczna akcja ratunkowa włoskiej straży przybrzeżnej
PAP/EPA/CARLOS BARBA

Około 4,5 tys. migrantów uratowano we wtorek na Morzu Śródziemnym w toku trzydziestu akcji przeprowadzonych w Cieśninie Sycylijskiej - poinformowała włoska straż przybrzeżna, która koordynowała działania ratunkowe. To kolejna taka akcja w ciągu ostatnich tygodni. 22 czerwca uratowano 5 tys. migrantów.

W akcjach brały udział okręty włoskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, statki organizacji pozarządowych, jednostki unijnej agencji Frontex oraz patrolujące libijskie wybrzeża okręty krajów UE działające w ramach operacji Sophia, wymierzonej w przemytników ludzi.

 

Migranci usiłowali przedostać się do Europy gumowymi pontonami i drewnianymi łódkami.

 

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) większość migrantów usiłujących dotrzeć do Włoch wypływa z Libii. Kolejna ich najliczniejsza grupa wyrusza z Egiptu.

 

Jak podało w sobotę włoskie MSZ, w ciągu pierwszego półrocza do Włoch przybyło 71 930 migrantów; wynika z tego, że napływ migrantów do tego kraju utrzymuje się od 2014 roku na zbliżonym poziomie. Od początku 2016 roku do pierwszych dni czerwca utonęło ponad 2,8 tys. osób, które usiłowały dotrzeć przez Morze Śródziemne do Europy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie