RPD: system ochrony dzieci przed HIV jest nieszczelny

Polska
RPD: system ochrony dzieci przed HIV jest nieszczelny
Pixabay/Pexels

Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę, że pomimo możliwości pełnej ochrony dziecka przed zakażeniem, w Polsce nadal zdążają się przypadki zakażenia wirusem HIV od matki (w 2015 r. zarejestrowano 4 takie przypadki). - Oznacza to, że system ochrony dzieci przed możliwością zakażenia jest nieszczelny - ocenia rzecznik.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobiety w ciąży mają prawo do dwukrotnego badania krwi w kierunku HIV (pierwsze jest wykonywane przed 10. tygodniem ciąży, a drugie między 33. a 37. tygodniem). Daje to możliwość wykrycia u kobiety wirusa HIV i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka przed zakażeniem.

 

Szczególnie ważne jest badanie wykonywane pod koniec ciąży, ponieważ do zakażeń dziecka najczęściej dochodzi w okresie okołoporodowym. Od wyniku tego badania zależy m.in. decyzja o metodzie zakończenia porodu, wyborze metody żywienia dziecka, a także zmiana w jego kalendarzu szczepień ochronnych.

 

Tylko 30 proc. lekarzy zleca badania w kierunku HIV

 

Rzecznik praw dziecka w piśmie do ministra zdrowia wskazuje, że z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS oraz apeli lekarzy wynika, że badania w kierunku HIV zleca kobietom mniej niż 30 proc. lekarzy położników.

 

- Istotne jest poznanie przyczyn tak niskiego wskaźnika zlecania tych badań kobietom w ciąży przez lekarzy sprawujących opiekę medyczną nad ciężarnymi oraz pilne podjęcie prób likwidacji tych barier - ocenia Michalak w datowanym na piątek piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

 

Ministerstwo powinno odpowiedzieć na pismo rzecznika w ciągu 30 dni.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie