Prof. Gomułka: przejęcie OFE to de facto nacjonalizacja

Polska
Prof. Gomułka: przejęcie OFE to de facto nacjonalizacja
Polsat News

- OFE to jest sektor prywatny, akcje przedsiębiorstw także. Jeśli się teraz proponuje przejęcie zarzadzania tymi akcjami przez instytucje publicznie, to nie można tego nazwać inaczej jak nacjonalizacją. Nie jest to formalnie nacjonalizacja, ale de facto tak - powiedział w Polsat News prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.

- Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan budowy polskiego kapitału - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom - wskazał.  

 

Pieniądze z OFE mają zostać przekazane do III filaru (103 mld zł) oraz do Funduszu Rezerwy Demograficznej (35 mld zł).

 

Zdaniem Gomułki zaprezentowany dziś pomysł reformy OFE "problem polega na tym, że dobrze nie wiadomo, co zrobią zarządzający w imieniu ministrów". 

 

- Oni mogą zacząć po przejęciu tych akcji zacząć sprzedawać je i kupować inne, a przez to uprawiać tzw. przemysłowa politykę rządu, czyli rząd ma jakiś pogląd co jest dobre, a co jest złe - przekonywał ekonomista. W jego ocenie takie działania mogą świadczyć o "ręcznym sterowaniu", które jest "odchodzeniem od gospodarki rynkowej".

 

polsatnews.pl

wjk/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie