Niemcy i Francja: przyznajmy Brytyjczykom drugie obywatelstwo i paszporty

Świat
Niemcy i Francja: przyznajmy Brytyjczykom drugie obywatelstwo i paszporty
PAP/EPA/SEAN DEMPSEY

Wicekanclerz i szef partii SPD Sigmar Gabriel wsparł pomysł przyznawania młodym Brytyjczykom niemieckiego obywatelstwa, aby mogli pozostać w Unii Europejskiej. - Oni chcą być w Europie, bo wiedzą, że świat się zmienia i Wielka Brytania nie może podążać samotnie - argumentuje niemiecki polityk. Podobne propozycje padają we Francji.

- W referendum na Wyspach Brexit popierali przede wszystkim starsi wyborcy w Anglii i Walii - powiedział Sigmar Gabriel podczas Europejskiego Kongresu SPD.

 

Niemcy: prawo pobytu lub drugi paszport


- Dlatego nie powinniśmy podnosić zwodzonego mostu. Przecież możemy zaproponować młodym Brytyjczykom, żyjącym w Niemczech, Włoszech czy we Francji, drugi paszport, żeby mogli pozostać jako obywatele Unii Europejskiej w tych krajach - argumentował.

 

Wcześniej niemiecka europosłanka Zielonych Rebecca Harms wystąpiła z takim pomysłem. Jej zdaniem państwa UE powinny młodym Brytyjczykom, żyjącym na kontynencie, zaoferować bezpieczeństwo prawne co do ich przyszłego statusu. - Może być to prawo pobytu albo oferta drugiego obywatelstwa - podkreśliła.

 

W referendum na temat Brexitu 23 czerwca ponad 70 proc.  Brytyjczyków w wieku 18-24 lata opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Francja: pozwólmy im zostać Francuzami


We Francji publicznie pomysł nadawania obywatelstwa mieszkańcom Wielkiej Brytanii zgłosił profesor prawa i politolog Patrick Weil, autor książki "Jak być Francuzem".


Jego zdaniem francuski rząd powinien stworzyć łatwą ścieżkę do uzyskania obywatelstwa dla Brytyjczyków, zwłaszcza tzw. ekspatów, czyli mieszkańców Wysp Brytyjskich żyjących lub pomieszkujących we Francji.


- Brytyjczycy żyjący we Francji są niepewni co do ich przyszłości i przyszłego statusu. Wielu ma brak poczucia bezpieczeństwa. Nie wiedzą czy pozostaną obywatelami UE i jakie konsekwencje ich czekają - stwierdził Patrick Weil.


Jak dodał, francuski parlament powinien wykonać gest i dać im obywatelstwo Unii Europejskiej pozwalając im zostać Francuzami.

 

Doprecyzował jednak, że chodzi o Brytyjczyków, którzy przynajmniej rok mieszkają we Francji albo są w związku małżeńskim z obywatelami francuskimi, też przynajmniej rok. Obecnie by ubiegać się o obywatelstwo trzeba żyć we Francji przynajmniej 5 lat. 


Weil przypomniał przy tym brytyjskie wsparcie i przyjęcie Francuzów, uciekających przed niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.


Wcześniej francuski premier Manuel Valls w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien" stwierdził, że rząd "zamierza podjąć działania" wobec brytyjskich obywateli we Francji, ale nie sprecyzował, co dokładnie ma na myśli.

 

Deutsche Welle, thelocal.fr, bloomberg.com

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie