Morawiecki: nie ma planu nacjonalizacji OFE

Biznes
Morawiecki: nie ma planu nacjonalizacji OFE
PAP/Jacek Turczyk

- Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan budowy polskiego kapitału - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom - wskazał. Pieniądze z OFE mają zostać przekazane do III filaru (103 mld zł) oraz do Funduszu Rezerwy Demograficznej (35 mld zł).

Zdaniem wicepremiera system OFE nie służy nikomu: nie zapewnia wyższych emerytur, nie finansuje też rozwoju gospodarczego. - Jeśli chodzi o program reform dla OFE, to nad szczegółami rząd zacznie dopiero pracować - dodał.

 

Według założeń resortu rozwoju pieniądze z OFE mają zostać przekazane do III filaru oraz do Funduszu Rezerwy Demograficznej.


Do dobrowolnego oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych ma być przeniesionych 103 ze 140 mld zł zgromadzonych na kontach w OFE. Pieniądze te miałyby zostać rozdzielone pomiędzy wszystkich uczestników funduszy emerytalnych, których jest w tej chwili ok. 16,3 mln. Oznacza to, że każdy z nich dostanie po równo - około 6,3 tys. zł. Miałoby to się stać  1 stycznia 2018 roku. OFE mają potem zostać przekształcone w specjalne fundusze, inwestujące w polskie akcje.

 

Drugi etap reformy to przekazanie 35 mld zł (w aktywach innych niż polskie akcje) przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W przyszłości mają służyć współfinansowania emerytur obecnych uczestników OFE.

 

Dobrowolne programy emerytalne
 
W swoim wystąpieniu wicepremier mówił też m.in. o filarach budowy polskiego kapitału. - Jednym z nich jest wprowadzenie powszechnego systemu dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw, czyli pracowniczych programów kapitałowych - powiedział.
 
- Zarządzaniem pracowniczymi programami kapitałowymi miałby zajmować się Polski Fundusz Rozwoju - stwierdził Morawiecki. Zdaniem wicepremiera ma to być kolejna dodatkowa opcja oszczędzania na przyszłą emeryturę. Pracujący będą mieli możliwość inwestowania w różne fundusze czy obligacje i dzięki temu zwiększyć świadczenie.


Według szacunków ministerstwa rozwoju każdy Polak, który przy średnim wynagrodzeniu będzie odkładać co miesiąc 4 proc. na oszczędzanie długoterminowe, po 40 latach dorobi się 233 tys. złotych, co przełoży się na dodatkowe 1,4 tys. zł emerytury mięsięcznie; przy oszczędzaniu przez 25 lat byłoby dodatkowe 612 zł.

 

PPE

 

Na długoterminowym oszczędzaniu Polaków w III filarze ma również skorzystać gospodarka - PKB będzie co roku rósł o 0,4 pkt proc. szybciej.


 

Uproszczenie IKE i IKZE

 

Innym filarem budowy kapitału ma być reforma trzeciego filaru programów emerytalnych, polegająca na uproszczeniu IKE i IKZE oraz budowie indywidualnych planów kapitałowych dla najmniejszych przedsiębiorstw.

 

Plan przewiduje ponadto reformę systemu OFE i przekazanie uczestnikom tych funduszy ich środków do trzeciego filara i Funduszu Rezerwy Demograficznej.

 

Jak podano pozostałe filary budowy kapitału to: wprowadzenie centralnej elektronicznej ewidencji "trzeciofilarowych" programów przy ZUS, wprowadzenie powszechnego dostępu do inwestycji na rynku nieruchomości w postaci Publicznych Funduszy Nieruchomości, wprowadzenie systemu indywidualnych obligacji skarbowych, wprowadzenie niższego podatku od inwestycji długoterminowych.

 

Negatywna reakcja na GPW

 

Ceny akcji na warszawskiej giełdzie spadły. Po ogłoszeniu planów wicepremiera przed godz. 10:00 główny indeks WIG20 tracił 1,7 proc. Potem jednak trochę odbił - ok. 11:30 spadał o 1,03 proc.

 

PAP/ wideo: Polsat News/ fot: PAP/Jacek Turczyk; infografika: Ministerstwo Rozwoju

 

po/ml/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie