"Antybiotyk XXI wieku", czyli terapia polem magnetycznym

Technologie
"Antybiotyk XXI wieku", czyli terapia polem magnetycznym
Flickr.com/US Army Africa

Magnetoterapia, nazywana przez naukowców "antybiotykiem XXI wieku", jest coraz częściej wykorzystywana jako bezinwazyjna metoda walki z chorobami cywilizacyjnymi. Terapia wykorzystująca pole magnetyczne leczy też m.in. bezsenność, migrenę i działa przeciwbólowo.

Magnetoterapia to metoda fizykalna pozwalająca człowiekowi m.in. na uzupełnienie i uregulowanie poziomu pola magnetycznego w organizmie. Obecnie, wyróżnia się dwa jej typy. Pierwszym z nich jest stosowanie stałego pola magnetycznego, które posiada działanie przeciwbólowe, wpływa na dotlenienie organizmu czy restytucję powysiłkową.

 

Drugim rodzajem magnetoterapii jest wykorzystanie zmiennego pola magnetycznego. Terapia ta wykorzystywana m.in. przez Miasto Kobiet opiera się na polu pulsacyjnym, a dzięki możliwości dostosowania jego częstotliwości wpływa bezpośrednio na skuteczność i możliwości terapeutyczne.

 

Postępy przy urazach ortopedycznych, bólach mięśniowych, czy stawowych

 

Diagnosta i terapeuta Miasta Kobiet Sławomir Bownik podkreślił, że magnetoterapia opiera się na symulacji, powodującej określone reakcje organizmu. Jak dodał, symulacja ta może regulować pracę całych układów w organizmie wpływając na biochemiczne i biofizyczne reakcje na poziomie samych komórek.

 

- Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą magnetoterapii np. w gabinetach rehabilitacyjnych jest stosowanie zmiennego, pulsacyjnego pola magnetycznego o częstotliwości zbliżonej do naturalnych drgań organizmu. Terapia ta daje bardzo dobre rezultaty m.in. przy leczeniu urazów ortopedycznych, bólach mięśniowych, stawowych. Poprawia także ukrwienie i dotlenienia organizm - wskazywał Bownik.

 

Coraz szersze zastosowanie

 

Magnetoterapia wykorzystywana jest także m.in. przy stymulacji metabolizmu kości i wzmocnieniu ich struktur. Specjaliści zaznaczają, że z powodzeniem może być wykorzystywana także przy leczeniu bezsenności i migreny.

 

- Poza samą rehabilitacją, magnetoterapia wspomaga także leczenie chorób cywilizacyjnych, niedokrwiennych. Jedną z jej największych zalet jest nieinwazyjność i prawie zupełny bark przeciwskazań - dodał Bownik.

 

Zdaniem ekspertów obecnie magnetoterapia znajduje coraz szersze zastosowanie, niezmiernie ważna jest jednak systematyczność. Terapia polem magnetycznym dostosowywana jest to indywidualnych potrzeb leczniczych pacjenta.

 

Poza ośrodkami medycznymi, sanatoriami i gabinetami rehabilitacyjnymi z magnetoterapii można korzystać także w warunkach domowych, wykorzystując do tego specjalne urządzenia.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie