MSZ: do końca roku do kraju wróci 32 ambasadorów
22 ambasadorów zakończy swoją pracę latem, a kolejnych 10 wróci do Polski z końcem roku; od listopada odwołanych zostało 4 ambasadorów - w Madrycie, w Belgradzie, w Brukseli przy UE oraz w Watykanie - poinformował dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Sobczak.
Zmiany podjęte przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego - jak podano w komunikacie MSZ - obejmują także konsulaty oraz Instytuty Polskie. - Pięciu konsulów generalnych: w Chicago, Nowym Yorku, Brześciu, Łucku i Lyonie zakończyło już swoje misje i opuściło placówki. Czterech kolejnych - w Manchesterze, Smoleńsku, Hamburgu i Vancouver - zjedzie do końca roku - poinformował Sobczak.
Dodał, że w przypadku placówek, jakimi są podległe MSZ Instytuty Polskie, zmiany obejmą w pierwszej kolejności m.in. kierownictwa Instytutów Polskich w Paryżu, Sztokholmie, Rzymie, Londynie, Wiedniu oraz Pradze. "Wypełniony został ponadto vacat na stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku oraz obsadzeni zostaną zastępcy dyrektorów Instytutów Polskich w Berlinie i Tokio" - zaznaczono w komunikacie MSZ.
Ciągłość pracy placówek
- Działania podejmowane przez ministra Waszczykowskiego realizowane są z uwzględnieniem konieczności zapewnienia także ciągłości pracy polskich placówek, szczególnie w związku z wydarzeniami, które mają miejsce w tym roku w Polsce: szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży - podkreślił Sobczak. Dodał, że "należy pamiętać, że okres letni to typowy czas zmian personalnych, a minister podejmując decyzje kadrowe uwzględnia sytuację rodzinną kierowników polskich placówek, w tym m.in. obowiązki szkolne ich dzieci".
Sobczak zaznaczył, że "skutecznie funkcjonująca i realizująca sprawnie zadania Służba Zagraniczna jest jednym z podstawowych celów stawianych przez ministra Witolda Waszczykowskiego".
W komunikacie MSZ czytamy, że "ambasadorowie, konsulowie generalni i dyrektorzy Instytutów Polskich wraz z pracownikami kierowanych przez nich placówek na co dzień reprezentują Polskę za granicą", a "minister Waszczykowski oczekuje od nich maksymalnego zaangażowania w pracy dla państwa i jego obywateli". - Systematyczne zmiany realizowane w MSZ służą bez wątpienia polskiej racji stanu, misji Służby Zagranicznej oraz interesom naszych rodaków za granicą - podkreślił Sobczak.
"Stała poprawa jakości pracy naszych placówek, w tym szczególnie standardów usług konsularnych i obsługi polskich przedsiębiorców, jest priorytetem ministra Waszczykowskiego. Zwrócił na ten fakt uwagę minister Waszczykowski już w pierwszych dniach sprawowania urzędu ministra spraw zagranicznych oraz podczas swojego expose poświęconego priorytetom polskiej polityki zagranicznej w Sejmie" - napisano w komunikacie.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze