Wyjście Wielkiej Brytanii w tym roku mało prawdopodobne. "Zrobimy to, kiedy będziemy gotowi"

Świat
Wyjście Wielkiej Brytanii w tym roku mało prawdopodobne. "Zrobimy to, kiedy będziemy gotowi"
PAP/EPA/SEAN DEMPSEY

Jeden z kandydatów konserwatystów na stanowisko premiera W. Brytanii, minister sprawiedliwości Michael Gove powiedział w piątek, że nie spodziewa się, aby w tym roku uruchomiony został art. 50 traktatu UE rozpoczynający proces wyjścia kraju ze Wspólnoty.

Wcześniej brytyjski premier David Cameron zapowiadał, że decyzja o uruchomieniu art. 50 traktatu UE, co rozpocznie procedurę wyjścia Zjednoczonego Królestwa z "28", będzie należała już do przyszłego szefa rządu.

 

- Jednym z powodów, dla których mówię "nie w tym roku kalendarzowym" jest to, że uważam, iż musimy najpierw przeprowadzić wstępne rozmowy; nie nazywałbym ich jednak negocjacjami i dlatego nie chcę określać ram czasowych - mówił Gove podczas konferencji prasowej. - Kontrolujemy czas uruchomienia artykułu 50 i zrobimy to, kiedy będziemy gotowi - podkreślił.

 

Przyszły premier zwolennikiem Brexitu

 

Zaznaczył też, że przyszły szef rządu brytyjskiego musi być zwolennikiem Brexitu. - Uważam, że przyszły premier powinien wywodzić się ze zwycięskiego obozu. Po prostu najlepszą osoba, która wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii Europejskiej jest ta, która argumentowała na rzecz brytyjskiego wyjścia - powiedział minister sprawiedliwości.

 

Gove, który urodził się w Szkocji ocenił, że mimo Brexitu nie dojdzie do drugiego referendum w sprawie szkockiej niepodległości. Niedługo po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE szkocka premier Nicola Sturgeon mówiła, że takie głosowanie jest "wysoce prawdopodobne".

 

Dymisja Camerona

 

Po referendum z 23 czerwca w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, premier Cameron zapowiedział dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron bezskutecznie apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie