Tajwan: przez pomyłkę ostrzelaliśmy kuter rybacki. Zginęła jedna osoba

Świat
Tajwan: przez pomyłkę ostrzelaliśmy kuter rybacki. Zginęła jedna osoba
PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Marynarka Tajwanu poinformowała w piątek o omyłkowym trafieniu pociskiem przeciwokrętowym kutra rybackiego, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Do zdarzenia doszło w pobliżu archipelagu Peskadory.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że pocisk rakietowy Hsiung Feng III został wystrzelony z pokładu okrętu patrolowego i trafił znajdujący się dalej o ok. 40 mil morskich kuter. W wyniku wybuchu zginął kapitan jednostki, a trzy osoby zostały ranne - dodano. Wstępne śledztwo wykazało, że obsługa wyrzutni rakiet nie zastosowała się do procedur. Na miejsce eksplozji wojsko wysłało śmigłowiec i okręty.

 

Do zdarzenia doszło w dniu obchodów 95-lecia powstania Komunistycznej Partii Chin. W oficjalnym przemówieniu podczas obchodów przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podkreślał konieczność wypracowania pokojowych relacji między Pekinem a Tajpej.

 

W ramach polityki jednych Chin zarówno Pekin, jak i Tajpej utrzymują, że reprezentują jedno państwo chińskie. Taka koncepcja - pozwalająca na zachowanie odmiennej interpretacji przez Chiny i Tajwan, ale wykluczająca uznawanie jednocześnie obu państw chińskich - została zawarta w tzw. konsensusie 1992.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze