S&P utrzymuje rating Polski

Biznes
S&P utrzymuje rating Polski
Flickr/eflon

Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną - podała w swoim komunikacie. S&P rating Polski obniżyła w połowie stycznia.

W piątkowym komunikacie agencja wskazała, że w następstwie zmian w kluczowych instytucjach po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych utrzymują się obawy dotyczące niezależności Narodowego Banku Polskiego.

 

S&P zwróciła uwagę na relatywnie umiarkowane zewnętrzne potrzeby finansowe Polski oraz silny potencjał wzrostu gospodarczego.

 

"Potwierdzamy nasz długo- i krótkoterminowy rating długu Polski w walucie obcej na poziomie BBB+/A-2 i nasz długo- i krótkoterminowy rating w walucie lokalnej na poziomie A-/A-2'" - poinformowała S&P.

 

"Perspektywa negatywna odzwierciedla nasz pogląd, że istnieje prawdopodobieństwo co najmniej jeden do trzech, że możemy obniżyć rating w ciągu kolejnych 18 miesięcy, jeśli zostanie osłabiona wiarygodność polityki monetarnej albo finanse publiczne pogorszą się wobec naszych obecnych oczekiwań" - wskazała agencja w komunikacie.

 

W uzasadnieniu oceny wyjaśniono, że rating Polski opisuje jej relatywnie niski poziom dochodu, osłabienie systemu kontroli i równowagi między kluczowymi instytucjami, a także wyzwania dla finansów publicznych, w dłuższej perspektywie zwłaszcza dotyczące systemu emerytalnego.

 

"W naszej opinii zmiany dokonane w polskim Trybunale Konstytucyjnym nadal sprawiają, że instytucja pozostaje praktycznie sparaliżowana" - zaznaczyła S&P. "Pomimo wszczęcia procedury oceny praworządności UE i niekorzystnych opinii Komisji Weneckiej rząd jeszcze nie cofnął zmian" - dodała.

 

"Według nas część rządowych wizji i działań powyborczych wydaje się przeciwstawna. Np. podczas gdy planuje się zwiększenie poziomu oszczędności krajowych, wiele wdrożonych już środków, takich jak Program Rodzina 500 Plus, zamiast tego pobudza konsumpcję. Zatem pozytywny efekt tzw. planu Morawieckiego pozostanie niepewny, dopóki nie zostaną przedstawione bardziej konkretne działania" - argumentowała agencja.

 

Agencja Standard & Poor's w styczniu br. obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", z perspektywą negatywną.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie