ONZ utworzyła stanowisko eksperta ds. LGBT

Świat
ONZ utworzyła stanowisko eksperta ds. LGBT
Flickr/Stefano Costa/CC BY-SA 2.0

Rada Praw Człowieka ONZ utworzyła stanowisko niezależnego eksperta broniącego praw społeczności LGBT, czyli osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. To historyczna decyzja - uznała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

Jak pisze AFP głosowanie w tej sprawie odbyło się w czwartek wieczorem po wielogodzinnej debacie. - To ważny etap dla społeczności LGTB - oświadczył na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Rady Praw Człowieka ONZ Rolando Gomez.

 

Ochrona przed przemocą i dyskryminacją

 

Ekspert zostanie mianowany na trzy lata, a jego zadaniem będzie "ochrona przed przemocą i dyskryminacją z powodu orientacji seksualnej i tożsamości płciowej".

 

Ma on współpracować z krajami członkowskimi, aby "zachęcać do przyjmowania i wdrażania kroków mających na celu przyczynienie się do ochrony" osób LGTB.

 

Poparta przez 23 z 27 krajów

 

Rezolucję w tej sprawie zaproponowały Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk i Urugwaj. Poparły ją 23 spośród 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Przeciw było 18 państw, w tym Rosja i Chiny, a sześć wstrzymało się od głosu, w tym RPA.

 

W dokumencie wezwano wszystkie kraje członkowskie ONZ do współpracy z ekspertem ds. LGBT.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie