ONZ: Izrael powinien zaprzestać osadnictwa na terytoriach okupowanych

Świat
ONZ: Izrael powinien zaprzestać osadnictwa na terytoriach okupowanych
PAP/EPA/JASON SZENES

Według raportu kwartetu bliskowschodniego ONZ, izraelskie osadnictwo na terytoriach okupowanych uniemożliwia Palestyńczykom rozwój i oddaje na wyłączny izraelski użytek ziemie, na których Palestyńczycy chcą utworzyć państwo.

Wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nikołaj Mładenow w czwartek zreferował raport z rekomendacjami dla stron konfliktu Radzie Bezpieczeństwa ONZ; dokument został przekazany członkom kwartetu (UE, ONZ, USA, Rosja) do ostatecznej aprobaty i jego oficjalne opublikowanie oczekiwane jest w piątek - poinformowała tego dnia agencja Reutera, która dotarła do projektu.


Zgodnie z ustaleniami tego dokumentu w izraelskich osiedlach mieszka co najmniej 570 tys. Izraelczyków. Większość krajów uważa osadnictwo za nielegalne.


W raporcie napisano m.in., że izraelska polityka "stale podważa realność rozwiązania dwupaństwowego". "Nasuwa to uzasadnione pytania w kwestii izraelskich intencji w długiej perspektywie, na co nakładają się oświadczenia niektórych izraelskich ministrów o tym, że państwo palestyńskie nigdy nie powinno powstać" - podkreślono w dokumencie.


Potępienie wszelkich aktów terroru


Według projektu Izrael na swój własny użytek przeznaczył ok. 70 proc. tzw. strefy C, na którą składa się ok. 60 proc. Zachodniego Brzegu, z większością ziem uprawnych czy zasobów naturalnych.


Jak podkreślili autorzy w rekomendacjach, "Izrael powinien zerwać z polityką budowy osiedli i ekspansji, polegającą na wyznaczaniu ziem na wyłączny użytek Izraela i uniemożliwiającej Palestyńczykom rozwój".


Władzom palestyńskim zalecono "zdecydowane działania i podjęcie wszelkich możliwych kroków, aby przerwać podżeganie do przemocy i wzmocnić obecne wysiłki w celu walki z terroryzmem, w tym na drodze wyraźnego potępienia wszelkich aktów terroru".

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie