Obama podpisał dekret ułatwiający dostęp do archiwów rządowych

Świat
Obama podpisał dekret ułatwiający dostęp do archiwów rządowych
PAP/EPA/T.J. KIRKPATRICK / POOL

Prezydent Barack Obama podpisał w czwartek dekret zobowiązujący agencje rządowe do szerszego udostępniania archiwów. Przewiduje on stworzenie do 2017 r. portalu internetowego, za pośrednictwem którego będzie można składać wnioski o dostęp do archiwaliów.

Dekret ma w szczególny sposób uczcić 50. rocznicę podpisania przez prezydenta Lyndona B. Johnsona ustawy o swobodnym dostępie do informacji tzw. Freedom of Information Act (FOIA), co miało miejsce 4 lipca 1966 r.


Mający powstać portal internetowy, którego zadaniem będzie gromadzenie, koordynacja i kontrola wszystkich wniosków o udostępnienie dokumentów wagi państwowej, będzie zawierać w sobie akronim tamtej ustawy - "foia.gov".


Dekret przewiduje 25-letni okres klauzuli tajności w wypadku dokumentów, które ilustrują proces podejmowania decyzji. W świetle obowiązującego do czwartku prawa możliwe było utajnienie tego rodzaju dokumentów praktycznie "na zawsze" - pisze w komentarzu agencja Associated Press.


Rządy bardziej otwarte na głos społeczeństwa


Najważniejszą innowacją jest zmiana filozofii udostępniania informacji - zaznacza AP. "Zamiast stosowanej dotychczas presumpcji tajności, wszystkie organy władzy zostały zobowiązane dekretem do kierowania się domniemaniem jawności". Oznacza to, że jeśli nie ma istotnych przesłanek dla utajniania dokumentu, powinien on być udostępniony tak szybko, jak to możliwe.


Dekret zachęca też agencje rządowe, aby rozważyły odtajnienie tej części dokumentacji, która budzi szczególne zainteresowanie opinii publicznej, bez oczekiwania aż ktoś się o to zwróci za pośrednictwem portalu "foia.gov".


Podczas ceremonii podpisania dekretu w Gabinecie Owalnym, Obama wyraził nadzieję, że nowe prawodawstwo uczyni rządy bardziej otwartymi i reagującymi na głos społeczeństwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie