Układają kostkę Rubika w 5 sekund. Polacy powalczą o tytuł mistrzów Europy
Rekordziści układają kostkę Rubika w 21 sekund z zamkniętymi oczami. Z otwartymi potrafią rozwiązać tę pochodzącą z Węgier łamigłówkę jeszcze szybciej. Nawet w 5 sekund! Najlepsi "speedcuberzy" zmierzą się podczas Mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika, które odbędą się 15-17 lipca w czeskiej Pradze. Najmłodszy startujący w mistrzostwach ma 6-lat. Udział wezmą także Polacy.
W mistrzostwach weźmie udział ponad 500 "speedcuberów" (osób profesjonalnie zajmujących się wyczynowym układaniem kostki Rubika) z 44 krajów świata. Do Pragi pojedzie reprezentacja aż 79 Polaków, wśród których znajdują się np. Michał Plesowicz - aktualny mistrz Europy w "speedcubingu" jedną ręką oraz Marcin Kowalczyk - rekordzista świata w układaniu wielu kostek z zamkniętymi oczami.
Zawodnicy zmierzą się w 18 konkurencjach, które różnią się od siebie np. wielkością i rodzajem kostki, ale także sposobem jej układania. Oprócz wspomnianych metod kostkę można układać np. za pomocą stóp.
350 tys. kostek rocznie
Kostka została stworzona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernö Rubika i na początku nazywana była "magiczną kostką". Powstała, by pomóc studentom architektury w doskonaleniu wyobraźni przestrzennej. Okazała się hitem sprzedażowym i przez ponad 40 lat jej produkcji kostkę kupiło ponad 250 milionów fanów łamigłówek.
- Popularność kostki Rubika nie słabnie, szczególnie w Europie środkowej. Szacujemy, że tylko w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech sprzedaje się około 350 tys. sztuk produktów na licencji Rubik’s rocznie - przekonuje Radosław Hec z TM Toys, sponsora polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Europy.
Sekundy układania, godziny ćwiczeń
Rozwiązywanie łamigłówki polega na stosowaniu odpowiednich algorytmów. Początkujący potrzebują do 10 kombinacji, by ułożyć kostkę w około 5 minut. Profesjonalistom, którym wystarczają sekundy na uporanie się z łamigłówką potrzebna jest znajomość setek schematów oraz godziny intensywnych ćwiczeń sprawnościowych i umysłowych.
W trakcie imprezy dla najlepszych uczestników przygotowano pulę nagród w wysokości 10 tys. euro. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach mogą otrzymać nawet 1000 euro nagrody. To spora kwota biorąc pod uwagę, że średnia wieku uczestników tegorocznych mistrzostw nie przekracza 21 lat, przy czym najmłodszy "speedcuber" startujący w zawodach to sześciolatek.
Mistrzostwa Europy W Układaniu Kostki Rubika 2016 odbędą się w dniach 15-17 lipca w Radotín - dzielnicy czeskiej Pragi.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze