Szef MSZ Francji: szczyt NATO nie powinien być konfrontacyjny wobec Rosji

Świat
Szef MSZ Francji: szczyt NATO nie powinien być konfrontacyjny wobec Rosji
PAP/EPA/JEREMY LEMPIN

- Moskwa zgadza się na dalsze kontakty z NATO. Uważam, że szczyt Sojuszu w Warszawie nie powinien mieć charakteru konfrontacyjnego wobec Rosji. Wręcz przeciwnie chcemy dialogu - oświadczył w środę w Paryżu szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault po spotkaniu ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Ayraulta podkreślił, że Ławrow wyraził gotowość kontynuowania po warszawskim szczycie kontaktów z NATO w ramach Rady NATO - Rosja.

 

- Rosja zgodziła się (na te kontakty) ale chciałaby, aby posiedzenie Rady odbyło się po szczycie w Warszawie, tak aby mogła dokonać analizy podjętych na tym szczycie decyzji - powiedział szef francuskiej dyplomacji.

 

Niepokój Rosji

 

Ławrow oświadczył z kolei, że strona rosyjska jest "bardzo zaniepokojona wzmacnianiem potencjału militarnego NATO " u jej granic. - Wszystkie kwestie powinny być dyskutowane w warunkach absolutnej szczerości - dodał.

 

Ostatnie posiedzenie Rady NATO - Rosja, pomyślanej jako płaszczyzna konsultacji i współpracy, odbyło się w 2014. Później kontakty zostały zerwane ze względu na kryzys na Ukrainie. W kwietniu br. odbyło się pierwsze formalne spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO, jednak nie doprowadziło ono do zmniejszenia napięć.

 

Jak relacjonuje AFP, Ayrault podkreślił, że realizacja przez Moskwę porozumień z Mińska w sprawie rozejmu na wschodniej Ukrainie pozwoliłaby "wyjść z polityki sankcji".

 

Ławrow wyraził gotowość do "pójścia do przodu" w kwestii procesu pokojowego na wschodniej Ukrainie i wskazał na konieczność "bezpośrednich kontaktów" między prorosyjskim separatystami i władzami w Kijowie.

 

Obaj ministrowie wyrazili dążenie do rozwijania dialogu między Paryżem i Moskwą oraz dalszego rozszerzania współpracy gospodarczej i handlowej.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze