"Rząd zabrania Polakom dostępu do nowoczesnej metody leczenia"

Polska
"Rząd zabrania Polakom dostępu do nowoczesnej metody leczenia"
Polsat News

"Niepłodność jest chorobą, procedura in vitro jest metodą leczenia. Za in vitro wręczono także nagrodę Nobla" - zaznaczył były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz komentując zakończenie rządowego programu in vitro. Zwrócił uwagę, że w ciągu trzech lat funkcjonowania programu urodziło się ponad 5 tys. dzieci.

B. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) wyraził w czwartek żal z powodu zakończenia rządowego programu refundacji in vitro.

 

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, dotychczas dzięki programowi urodziło się 5 tys. 285 dzieci. W sumie wykonano 37,6 tys. transferów zarodka, w wyniku czego klinicznie potwierdzono 11,8 tys. ciąż. Pary zmagające się z problemem niepłodności, które chcą skorzystać w procedury in vitro, będą musiały finansować ją z własnych środków.

 

W związku z zakończeniem programu, Bartosz Arłukowicz który w obecnej kadencji parlamentarnej kieruje sejmową komisją zdrowia, zapowiedział zwołanie jej specjalnego posiedzenia poświęconego podsumowaniu programu refundacji in vitro.

 

"Bardzo niedobra sytuacja"

 

"30 czerwca 2013 roku to był bardzo ważny dzień - tysiące ludzi w Polsce czekało aż 1 lipca trzy lata temu ruszy program in vitro w Polsce i tak się stało. 30 czerwca 2016 roku to dzień wyczekiwany przez ministra Radziwiłła, który podjął decyzję o zamknięciu programu in vitro" - mówił Arłukowicz.

 

Jako "bardzo niedobrą" ocenił sytuację, kiedy - jak mówił - "rząd zabrania Polakom dostępu do nowoczesnej metody leczenia". "Jest mi bardzo przykro, kiedy muszę popatrzeć w oczy tym, którzy nie zdążyli, bo jeszcze kilkanaście tysięcy par jest w procedurze leczenia. Kilkadziesiąt kolejnych tysięcy pewnie oczekiwało pomocy państwa, dzisiaj już tej pomocy na pewno nie otrzyma" - dodał Arłukowicz.

 

Wyraził nadzieję, że kolejnym krokiem Prawa i Sprawiedliwości nie będą takie zmiany ustawowe, które uniemożliwią stosowanie metody in vitro w Polsce. "Ale jak znam podejście polityków PiS do tego tematu, do nowoczesności, osiągnięć europejskich i światowych, to obawiam się, że taka sytuacja może nastąpić" - zaznaczył b. minister.

 

Poseł liczy jednocześnie na to, że in vitro będzie jeszcze kiedyś refundowane w Polsce.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie