Rekordzista zalega prawie 100 mln zł. Najnowsze dane o niepłaconych długach

Biznes
Rekordzista zalega prawie 100 mln zł. Najnowsze dane o niepłaconych długach
NBP

Prawie 2 mln 150 tys. Polaków zalega ze spłatą ponad 44,5 mld zł. Statystyczny niesolidny dłużnik to mężczyzna w wieku od 35 do 44 lat, mieszkaniec Śląska, z zaległością ponad 26 tys. zł . Częściej ma problem ze spłatą rachunków i alimentów niż kredytów - wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Na koniec marca łączna kwota zaległych długów Polaków wyniosła 44 mld 650 mln zł. Na taką kwotę składają się zaległe zobowiązania osób prywatnych przekraczające 200 zł z co najmniej 60-dniowym opóźnieniem spłaty. Chodzi m.in. o niespłacone kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne, zadłużenie z firm pożyczkowych, rachunki za usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, prąd, gaz, czynsz, niezapłacone alimenty, grzywny i kary sądowe oraz kary za jazdę na gapę.

 

Od końca ubiegłego roku, czyli w ciągu kwartału niespłacone zadłużenie zwiększyło się o prawie 1,9 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników o 91 tys.

 

kwota

 

Według autorów raportu o ile liczba dłużników niepłacących kredyty jest stabilna, to przybyło osób niepłacących rachunków oraz kar, grzywien i alimentów.

 

Kobiety spłacają solidniej

 

Wśród osób posiadających zaległe zobowiązania kredytowe i pozakredytowe dominują mężczyźni - jest ich ponad 61,5 proc, kobiet 38,5 proc. Jeszcze większy jest udział panów jeśli weźmie się pod uwagę kwotę zaległości – odpowiadają oni za 68 proc. (30,56 mld zł) całkowitej kwoty , a panie za 32 proc. (14,09 mld zł).

 

Jedna trzecia dłużników ma niespłacone do 2 tys. zł, jedna piąta zalega między 2 a 5 tys. zł. Powyżej 10 tys., zł nie spłaca prawie 35 proc. z nich.

 

Najwięcej zaległości mają dłużnicy w wieku 35-44 lata, druga najmniej solidną grupą są osoby w przedziale 25-34 lata.

 

Natomiast największa średnią zaległą kwotę mają mieszkańcy województwa mazowieckiego (prawie 28 tys. zł) najmniej w województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim (ponad 16 tys.) zł. 


Rekordzista zalega prawie 100 mln zł

 

Na pierwszym miejscu, wśród osób o najwyższej kwocie zaległych zobowiązań jest mężczyzna w wieku 66 lat pochodzący z województwa mazowieckiego. Jego łączna suma niespłaconych długów z odsetkami to 99,7 mln zł. Kwota zaległości drugiej osoby na liście, również mężczyzny w wieku 60 lat pochodzącego z województwa lubelskiego, jest prawie wynosi 60,6 mln zł.

 

top

 

polsatnews.pl; infografika: BIG Infomonitor

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze