Przemyscy ludwisarze wykonają największy dzwon kołysany na świecie. Pojedzie do Brazylii
Największy dzwon kołysany na świecie ma ważyć 50 ton, wykonają go ludwisarze z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. - Do jego wytworzenia potrzebujemy 60 ton materiału - powiedział właściciel pracowni ludwisarskiej Piotr Olszewski.
- Dzwon będzie ważył 50 ton, jego średnica wyniesie 4,5 metra, a wysokość ponad cztery metry. Został zamówiony przez sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Dzwon będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku - poinformował Olszewski.
Przypomniał, że obecnie największy dzwon kołysany na świecie waży 36 ton i znajduje się w Japonii.
Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostanie wykonane z miękkiej stali. Dzwon będzie bogato zdobiony. Znajdzie się na nim m.in. osiem scen opowiadających dzieje brazylijskiego sanktuarium.
100 dzwonów rocznie
- Rozmiar przedsięwzięcia sprawił, że dzwon nie mógł być wykonany w naszej pracowni w Przemyślu. Pracujemy w wynajętej hali dawnej huty Sendzimira w Krakowie - dodał Olszewski.
Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów.
Na wiosnę tego roku odlano tam Dzwon Miłosierdzia na Światowe Dni Młodzieży. W 2014 r. pracownia wykonała dzwon Jan Paweł II, który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Z kolei w ubiegłym roku w Przemyślu odlano dzwon Mieszko i Dobrawa. W kwietniu został on ustawiony w dębowej dzwonnicy przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim; ma upamiętniać 1050. rocznicę chrztu Polski.
Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze