Przemyscy ludwisarze wykonają największy dzwon kołysany na świecie. Pojedzie do Brazylii

Kultura
Przemyscy ludwisarze wykonają największy dzwon kołysany na świecie. Pojedzie do Brazylii
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Największy dzwon kołysany na świecie ma ważyć 50 ton, wykonają go ludwisarze z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. - Do jego wytworzenia potrzebujemy 60 ton materiału - powiedział właściciel pracowni ludwisarskiej Piotr Olszewski.

- Dzwon będzie ważył 50 ton, jego średnica wyniesie 4,5 metra, a wysokość ponad cztery metry. Został zamówiony przez sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Dzwon będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku - poinformował Olszewski.
Przypomniał, że obecnie największy dzwon kołysany na świecie waży 36 ton i znajduje się w Japonii.


Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostanie wykonane z miękkiej stali. Dzwon będzie bogato zdobiony. Znajdzie się na nim m.in. osiem scen opowiadających dzieje brazylijskiego sanktuarium.


100 dzwonów rocznie


- Rozmiar przedsięwzięcia sprawił, że dzwon nie mógł być wykonany w naszej pracowni w Przemyślu. Pracujemy w wynajętej hali dawnej huty Sendzimira w Krakowie - dodał Olszewski.


Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów.


Na wiosnę tego roku odlano tam Dzwon Miłosierdzia na Światowe Dni Młodzieży. W 2014 r. pracownia wykonała dzwon Jan Paweł II, który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Z kolei w ubiegłym roku w Przemyślu odlano dzwon Mieszko i Dobrawa. W kwietniu został on ustawiony w dębowej dzwonnicy przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim; ma upamiętniać 1050. rocznicę chrztu Polski.


Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie