BBC: jeden z liderów kampanii za Brexitem kandydatem na premiera

Świat
BBC: jeden z liderów kampanii za Brexitem kandydatem na premiera
PAP/EPA/Andy Rain

Minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Michael Gove będzie ubiegał się o stanowisko lidera rządzącej Partii Konserwatywnej, a więc także premiera - podała w czwartek BBC. Przed referendum był on jednym z liderów kampanii nawołującej do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Swoje kandydatury zgłosili wcześniej: minister pracy i emerytur Stephen Crabb oraz minister obrony Liam Fox.

Po zeszłotygodniowym referendum w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, premier David Cameron zapowiedział dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE.

 

Za faworytów wyścigu o przywództwo wśród torysów i fotel premiera uchodzą według bukmacherów: zdeklarowany zwolennik Brexitu i były konserwatywny burmistrz Londynu Boris Johnson oraz szefowa MSW Theresa May. Żadne z nich jeszcze nie zgłosiło swej kandydatury. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się jeszcze ministra zdrowia Jeremy'ego Hunta.

 

Zgłaszanie kandydatur na następcę Davida Camerona rozpoczęło się w środę i potrwa do południa w czwartek. Wybory nowego przywódcy rządzącej w Wielkiej Brytanii partii będą trwać do 9 września.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie