"Rząd Szydło podwójnie zaskoczony decyzją Brytyjczyków"

Polska

- Jarosław Kaczyński z dużą sympatią mówił o Wielkiej Brytanii i Węgrzech. Wybraliśmy na sojuszników kraje, z których jeden wychodzi z UE, a drugi jest z nią w konflikcie, ponieważ dokonuje zmian na pograniczu demokracji - mówiła w "Graffiti" Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Jej zdaniem decyzja o Brexicie zaskoczyła polski rząd podwójnie, bo Brytyjczycy byli najważniejszym jego sojusznikiem w UE.

Gość Marty Kurzyńskiej ocenił, że dla Polski konsekwencje Brexitu są już jasne. - Po pierwsze to straty finansowe. Przypomnę, że Wielka Brytania wpłacała do unijnej kasy około 12 proc. całego jej budżetu. Po drugie, jest to największy rynek dla polskich pracowników. Można się spodziewać, że jeżeli Brytyjczycy będą na innych zasadach zrzeszeni z Unią, to zechcą ograniczyć migrację - prognozowała, podkreślając jednocześnie, że oczekuje od polskiego rządu rozmów na ten temat ze stroną brytyjską.

 

"Projekt PiS nie rozwiązuje sporu o TK"

 

Lubnauer była pytana o ocenę projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, który będzie jednym z czterech rozpatrywanych dziś na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Jej zdaniem nie doprowadzi on do zakończenia politycznej wojny o TK.

 

- Po pierwsze, ten projekt nie rozwiązuje najważniejszego z problemów: trzech sędziów wybranych 8 października, a niezaprzysiężonych przez prezydenta. Rozwiązuje natomiast problem trzech sędziów, których PiS ma w Trybunale, a którzy nie orzekają. Oni na siłę mają zostać wepchnięci do TK, wbrew woli prezesa Rzeplińskiego - oceniła.

 

Zdaniem posłanki Nowoczesnej, propozycja PiS reguluje problem z drukowaniem wyroków TK tylko po 10 marca 2016 r. - Tak, żeby nie był publikowany wyrok z 9 marca - oceniła.

 

9 marca Trybunał niejednogłośnie wydał wyrok stwierdzający niezgodność z konstytucją całej ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, kwestionując jej sześć zapisów. PiS nie uznaje tego orzeczenia za wyrok. Argumentuje, że został on wydany w niepełnym, 12-osobowym składzie sędziowskim.

 

Polsat News

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie