Janina Paradowska nie żyje

Polska
Janina Paradowska nie żyje
Polsat News
Janina Paradowska

Polska dziennikarka i publicystka, od 1991 roku związana z "Polityką", odeszła w wieku 74 lat.

Dziennikarka zmarła w nocy z wtorku na środę.

 

- Należała do osób najsilniej kształtujących opinię publiczną w Polsce. Była słuchana wśród polityków wszystkich opcji - powiedział Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".

 

Janina Paradowska urodziła się w 1942 r. w Krakowie. Była absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała także dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w "Kurierze Polskim" i "Życiu Warszawy". Od 1991 r. była felietonistką i komentatorką tygodnika "Polityka". Prowadziła swoją cotygodniową, czwartkową audycję "Poranek Radia TOK FM". W roku 2008 związała się z telewizją Superstacja, gdzie prowadziła niedzielny program publicystyczny "Puszka Paradowskiej".

 

Jako dziennikarka została wyróżniona wieloma nagrodami i tytułami, m.in. nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2002 r. otrzymała nagrodę Grand Press dla Najlepszego Dziennikarza Roku, a w 2011 r. nagrodę Kisiela.

 

W 2011 roku Paradowska wydała książkę "A chciałam być aktorką...". Praca na scenie była jednym z jej młodzieńczych marzeń. Częściowo zrealizowanych - otrzymała możliwość zagrania na deskach Teatru Kwadrat i wystąpiła trzy razy w brytyjskiej komedii "Nie teraz, kochanie".

 

polsatnews.pl, PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie