Jakbyś zareagował, gdybyś spotkał tę dziewczynkę?

Świat
Jakbyś zareagował, gdybyś spotkał tę dziewczynkę?
Fot. PAP/EPA/BILAWAL ARBAB

UNICEF opublikował w internecie film, który pokazuje jak przechodnie reagują na samotną sześciolatkę, w zależności od tego, jak jest ubrana. Na bardzo trudną sytuację dzieci na całym świecie, organizacja zwraca uwagę w swoim flagowym raporcie.

Krótki filmik nakręcono w centrum stolicy Gruzji Tbilisi. Sześcioletnią aktorkę najpierw pozostawiono bez opieki w centrum miasta, a następnie weszła do eleganckiej restauracji w galerii handlowej. Kamera obserwowała reakcje przechodniów i gości lokalu.

 

"Wszyscy mi mówili, żebym sobie poszła"

 

Kiedy mała Anano była elegancko ubrana, ludzie podchodzili do niej, pytali, czy się zgubiła, jak ma na imię i czy mieszka niedaleko. W restauracji uśmiechali się do niej, przytulali i żartowali. Kiedy jednak ucharakteryzowano ją na bezdomną dziewczynkę, "pobrudzono" ubranie i twarz, reakcje były zupełnie inne. Na ulicy nikt do niej nie podszedł, a z restauracji była przeganiana. Ludzie chowali torebki. Eksperyment wtedy przerwano, ponieważ sześciolatce zrobiło się bardzo przykro.  

 

- Wszyscy mi mówili, żebym sobie poszła. Nie wiem dlaczego - mówiła smutna Anano.

 

Raport: do 2030 roku umrze 69 mln dzieci

 

Filmik opublikowano na Facebooku, po prezentacji flagowego raportu UNICEF-u "Danger Every Step of the Way". Jego autorzy alarmują, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, 69 milionów dzieci umrze z powodu braku opieki medycznej, a 167 mln będzie żyło w ubóstwie.

 

Raport opisuje, co stanie się z najuboższymi dziećmi na świecie, jeśli rządy państw, darczyńcy, organizacje międzynarodowe i świat biznesu nie zwiększą wysiłków na rzecz zaspokojenia ich podstawowych potrzeb.
 
- Odmawianie setkom milionów dzieci możliwości godziwego życia zagraża nie tylko ich przyszłości. Zagraża również przyszłości społeczności, w których żyją poprzez utrwalanie błędnego koła ubóstwa - powiedział Anthony Lake, dyrektor generalny UNICEF.

 

 

polsatnews.pl

 

 

jk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie