Eksplozje i strzały na lotnisku w Stambule. Wielu zabitych i rannych

Świat
Eksplozje i strzały na lotnisku w Stambule. Wielu zabitych i rannych
PAP/EPA/Sedat Suna

"41 osób nie żyje, a blisko 250 jest rannych, po ataku samobójczym na międzynarodowym lotnisku Ataturka w Stambule" - poinformowało w środę biuro gubernatora miasta. Przedstawiciele tureckich władz mówią o trzech zamachowcach samobójcach, którzy wysadzili się w powietrze przed punktem kontrolnym usytuowanym przed wejściem do terminalu. Według premiera Turcji za zamachem stoi ISIS.

Według biura gubernatora wśród zabitych jest 10 cudzoziemców i trzy osoby z podwójnym obywatelstwem: pięciu obywateli Arabii Saudyjskiej, dwóch Iraku, po jednym obywatelu Ukrainy, Chin, Iranu, Jordanii, Tunezji i Uzbekistanu. 109 rannych wypisano już ze szpitala.

 

Nie jest znany jeszcze dokładny przebieg zdarzeń, jednak według wstępnych ustaleń trzech zamachowców przyjechało na lotnisko im. Ataturka taksówką. Przedstawiciele tureckich władz poinformowali, że dwóch wysadziło się w powietrze przed punktem kontrolnym usytuowanym przed wejściem do terminalu. Przed detonacją ładunków otworzyli ogień.

 

Trzeci zamachowiec zdetonował ładunek wybuchowy na parkingu w pobliżu lotniska. Także i on przed wybuchem zaczął strzelać.

 

Telewizja NTV podała, że świadkowie widzieli czterech uzbrojonych ludzi uciekających z terminalu.

 

Wśród ofiar są obcokrajowcy

 

W nocy, na miejsce zamachu przyjechał premier Turcji Binali Yildirim. Poinformował on, że od kul zamachowców samobójców i na skutek eksplozji ładunków, które mieli na sobie, zginęło 36 osób, a 147 zostało rannych. Powiedział, że wśród ofiar są obcokrajowcy. Wcześniej przedstawiciele tureckich władz informowali, że "zdecydowana większość" zabitych i rannych to obywatele Turcji.

 

Według szefa tureckiego rządu pierwsze ustalenia wskazują na to, że za zamachem stoi Państwo Islamskie (ISIS). Na razie jednak nikt nie przyznał się do ataków na największym lotnisku w Turcji.

   

Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują rannych leżących wewnątrz i na zewnątrz terminalu.  Jeden ze świadków relacjonował w NBC News, że widział jak jeden z policjantów usiłował obezwładnić terrorystę, który wtedy zdetonował ładunek.

 

 

 

 

 

 

Lotnisko zostało zamknięte, odwołano wszystkie loty, a pasażerów przewieziono do hoteli.

 

Ataki ostro potępił prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan, który także wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanych działań przeciwko terrorystom. Ostrzegł, że zagrażają oni nie tylko Turkom, ale wszystkim ludziom na świecie.

 

USA ostro potępiły zamach w Stambule i zapewniły, że stoją po stronie Turcji. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że Stany Zjednoczone będą kontynuowały walkę z "terrorystycznym zagrożeniem".

 

Wydarzenia w Stambule wstrząsnęły przywódcami krajów Unii Europejskiej, którzy uczestniczą w szczycie UE w Brukseli. "Nasze myśli są teraz z ofiarami zamachu na stambulskim lotnisku. Potępiamy ten straszliwy akt przemocy" - napisał na Twitterze premier Belgii Charles Michel.

 

 

 

az/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie