Waszczykowski: Polska chciałaby widzieć Gruzję jak najszybciej w NATO i UE

Świat
Waszczykowski: Polska chciałaby widzieć Gruzję jak najszybciej w NATO i UE
PAP/Paweł Supernak

- Bez Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii projekt europejski jest ciągle niedokończony - mówił szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej ze swoim gruzińskim odpowiednikiem Micheilem Dżanelidze. - Polska chciałaby widzieć Gruzję jak najszybciej zarówno w NATO, jak i Unii Europejskiej - dodał.

Wtorkowe spotkanie szefów dyplomacji Polski i Gruzji w Warszawie poświęcone było m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście przyszłotygodniowego szczytu NATO oraz przyszłości Europy w związku ze spodziewanym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Ministrowie rozmawiali również o relacjach bilateralnych Polski i Gruzji - które obaj określili jako "niezwykle przyjazne" - oraz o kwestiach regionalnych.

 

- Chcielibyśmy widzieć Gruzję jak najszybciej w NATO, również jak najszybciej w UE. Wtedy, po wejściu m.in. Gruzji i innych krajów z tamtego regionu, wreszcie Europę widzielibyśmy jako jedną, zjednoczoną i demokratyczną. Bez Gruzji, bez Armenii, bez Azerbejdżanu, bez Białorusi, Ukrainy, Mołdawii ten projekt europejski jest ciągle nieskończony. Więc będziemy nie ustawać w wysiłkach, aby ten projekt transformacji europejskiej w wolny, demokratyczny kontynent skończyć - powiedział Waszczykowski na konferencji prasowej.

 

Polska wesprze Gruzję w drodze do UE

 

Ogłosił również zainicjowanie przez Polskę i Gruzję "konferencji tbiliskiej" z udziałem ekspertów, która ma służyć przekazywaniu doświadczeń z polskiego procesu akcesyjnego do UE.

 

Dżanelidze mówił z kolei, że docenia wsparcie "techniczne i finansowe" Polski dla gruzińskich starań o integrację z UE. Podkreślał też, że mimo, iż przed Europą stoi wiele wyzwań, takich jak np. Brexit, Gruzja wierzy "w siłę tego niepowtarzalnego projektu, jakim jest zjednoczona Europa, Europa, w której panuje pokój, która jest jednością i jest wolna" - To jest idea, która przyświecała twórcom tego wielkiego projektu - podkreślił szef gruzińskiego MSZ.

 

- Aspirujemy do tego, żeby stać się członkiem UE i mamy nadzieję, że w przyszłości tak się stanie, i że będziemy wciąż mieli wkład w bezpieczeństwo, rozwój oraz dobrobyt europejski - dodał Dżanelidze.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze