Przestępstwa seksualne w Kościele katolickim. Raport Episkopatu Niemiec

Świat
Przestępstwa seksualne w Kościele katolickim. Raport Episkopatu Niemiec
Flickr/Dennis Jarvis/CC BY 2.0

Ofiary molestowania seksualnego przez księży, zakonników i świeckich pracowników Kościoła katolickiego były w większości płci męskiej - 78,6 proc. W innych instytucjach odsetek ten wynosi 54,1 procent - wynika z najnowszego raportu nt. przypadków molestowania seksualnego w Kościele katolickim.

Badanie, którego całościowych wyników jeszcze nie opublikowano, wykonano w ramach większego programu badawczego Episkopatu Niemiec poświęconego seksualnym wykroczeniom w Kościele katolickim.


Obecny raport uwzględnia wyniki przeprowadzonych badań w innych krajach - takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia. Ogółem przeanalizowano rezultaty 40 badań w Kościele katolickim i w 13 instytucjach kościelnych. Cały program badawczy obejmuje sześć projektów cząstkowych, które rozpoczęto w 2015 roku. W 2017 roku zostaną one zakończone.

 

Sprawcy z zaburzeniami osobowościowymi

 

Sprawcami przestępstw seksualnych są w pierwszej kolejności duchowni pracujący w parafiach i inni duszpasterze (80 proc.). Z badań wynika, że 29,6 proc. z nich cechuje niedojrzałość emocjonalna i seksualna, 21 proc. ma zaburzenia osobowościowe, u 17,7 proc. stwierdzono typowe zachowania charakterystyczne dla pedofilów. 13,1 sprawców jest alkoholikami.


Wykroczenia seksualne w Kościele katolickim były w większości zaplanowane (52,2 proc.) – wynika z badań Niemieckiego Episkopatu. Dochodzi do nich najczęściej w mieszkaniach sprawców (24,2 proc.) i w instytucjach edukacyjnych (12,8 proc.), ponadto w miejscach publicznych (10,4 proc.), a także przed lub po mszach świętych (9,3 proc.) w kościołach lub w pobliskich miejscach.


Zbadano ok. 15 tys. wykroczeń seksualnych


Autorzy badań przeanalizowali 14 588 wykroczeń seksualnych. W 82,9 proc. przypadków doszło do bezpośredniego, fizycznego kontaktu między ofiarą i sprawcą. Ofiary cierpiały w wyniku molestowania seksualnego na zaburzenia psychiczne jak stany lękowe czy depresje (64,2 proc.), a także zaburzenia w zachowaniu, jak wycofanie się z życia społecznego (23,2 proc.) oraz zaburzenia czynnościowe jak bezsenność i bóle głowy (12,6 proc.).


Konsorcjum badaczy, którym kieruje psychiatra i specjalista medycyny sądowej, chce w ramach projektów cząstkowych przeanalizować akta personalne i dokumentację przestępstw. Ponadto ma zostać przeprowadzona ankieta biograficzna ofiar i sprawców oraz porównanie przestępstw seksualnych w innych instytucjach.

 

Jednorazowe odszkodowania w wysokości 5 tys. euro


Niemiecki Kościół katolicki jako pierwszy przedstawił w 2010 roku koncepcję odszkodowań dla ofiar przestępstw seksualnych. Ofiary molestowania seksualnego przez duchownych i pracowników instytucji kościelnych otrzymują jednorazowe odszkodowanie o maksymalnej wysokości 5 tys. euro. W uzasadnionych indywidualnych przypadkach wypłacane są też większe sumy.


Deutsche Welle

grz/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie