Nie żyje Bud Spencer. Aktor, mistrz pływacki i pilot odrzutowców

Świat
Nie żyje Bud Spencer. Aktor, mistrz pływacki i pilot odrzutowców
Wikipedia.org/Karl-Martin Pold/CC BY 2.0

Zmarł w poniedziałek wieczorem w Rzymie. Miał 86 lat. Aktor naprawdę nazywał się Carlo Pedersoli i znany był głównie z ról w westernach komediowych. W latach 50. był wybitnym pływakiem. Siedem razy z rzędu zdobywał tytuł mistrza Włoch, startował na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952 r.) i Melbourne (1956 r.). Posiadał też tytuł doktora prawa.

Bud Spencer był wyśmienitym pływakiem. Został pierwszym Włochem, który przepłynął 100 metrów stylem dowolnym w czasie poniżej 1 minuty. W 1954 roku został też mistrzem Włoch z drużyną Lazio Rzym w piłce wodnej.


Debiutował na dużym ekranie rolą pretorianina w hollywoodzkiej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis (1951 r.), gdzie swoje pierwsze kroki aktorskie stawiała także Sophia Loren.

 

Z miłości do piwa i Spencera Tracy


Po tym filmie został poproszony przez producentów o zmianę nazwiska na bardziej marketingowe. Carlo Pedersoli postanowił połączyć swoją miłość do piwa Budweiser i uwielbienie dla hollywoodzkiego aktora Spencera Tracy i tak na scenie pojawił się Bud Spencer.


Po zakończeniu aktorskiej Bud Spencer został pilotem samolotów odrzutowych i śmigłowców. W 1981 r. założył linie lotnicze Mistral Air. 


Próbował też, za namową byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, zająć się polityką. Z ramienia ugrupowania Forza Italia wystartował w wyborach na radnego w Lazio, ale bez powodzenia.


euronews.com. polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie