Zarzuty dla zakłócających upamiętnienie ukraińskich bohaterów wojennych

Polska
Zarzuty dla zakłócających upamiętnienie ukraińskich bohaterów wojennych
PAP/Darek Delmanowicz

9 osobom, które w niedzielę zakłóciły w Przemyślu (Podkarpackie) procesję grekokatolików i prawosławnych upamiętniających ukraińskich bohaterów wojennych, policja postawiła zarzuty naruszenia prawa do publicznego wykonywania kultu religijnego.

Jak poinformowała w poniedziałek oficer prasowy przemyskiej policji podkom. Bogusława Sebastianka, po niedzielnym wydarzeniu policja zatrzymała łącznie 23 osoby. Wobec pozostałych 14 osób toczy się postępowanie; policja nie wyklucza, że po analizie obszernego materiału dowodowego, zarzuty zostaną postawione kolejnym osobom.


Dodała, że podejrzani składali wyjaśnienia, jednak ze względu na dobro postępowania nie ujawniła, czy przyznali się oni do zarzucanych im czynów. Grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności.


Przepychanki i szarpaniny


W niedzielę przed południem w Przemyślu grupa kilkudziesięciu osób usiłowała zatrzymać procesję grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych (panachydzie) w katedrze archikatedralnej przechodzili ulicami miasta na Ukraiński Cmentarz Wojenny.


- Kilkadziesiąt osób wtargnęło na jezdnię i usiłowało zatrzymać przemarsz procesji. Policjanci weszli między nich i rozdzielili. Nie było konieczności używania siły - powiedziała wówczas Sebastianka.


Według naocznego świadka zdarzenia, jednego z dziennikarzy, doszło do siłowych przepychanek: napastnicy szarpali się z kilkoma uczestnikami procesji; jednego z nich, około 60-letniego mężczyznę, poturbowali i podarli mu koszulkę.


Sebastianka pytana w niedzielę o to, kim były osoby zakłócające przemarsz, powiedziała, że policja ich wylegitymowała i zna ich personalia, ale że nie identyfikowały się one z żadną grupą.


Według świadka zdarzenia wśród zakłócających procesję byli miejscowi pseudokibice, ale też osoby identyfikujące się ze środowiskiem narodowców. Mieli ze sobą transparenty, m.in. „Banderowcy i ich zwolennicy przecz z Polski” oraz nawiązujące do rocznicy rzezi wołyńskiej.


Również uczestniczący w procesji prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, powiedział, że wśród zakłócających procesję były osoby w koszulkach Młodzieży Wszechpolskiej. Mieli oni wykrzykiwać obraźliwe hasła pod adresem uczestników procesji.

 

Mogiły członków UPA


Na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym spoczywają strzelcy siczowi Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. Po podpisaniu w 1921 r. pokoju ryskiego między Polską a sowiecką Rosją i sowiecką Ukrainą, podkomendni Petlury zostali internowani, m.in. w podprzemyskich Pikulicach, gdzie większość z nich zmarła na tyfus i została pochowana na przemyskiej nekropolii, w zbiorowej mogile. W niedzielę modlono się w ich intencji.


Są tam także dwa zbiorowe groby członków UPA, którzy w styczniu 1946 r. i maju 1947 r. zginęli w Birczy i Lisznej. Kilkanaście lat temu z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zostali ekshumowani i przeniesieni na przemyski cmentarz wojenny.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie