Spotkanie szefów dyplomacji państw UE w Warszawie

Polska
Spotkanie szefów dyplomacji państw UE w Warszawie
PAP/Paweł Supernak

- W poniedziałek o godz. 13 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji państw UE dotyczące referendum w Wielkiej Brytanii - poinformował dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak. Po spotkaniu planowany jest briefing ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Jak powiedział Sobczak, w spotkaniu wezmą udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych: Rumunii, Bułgarii, Grecji i Węgier oraz sekretarz stanu ds. europejskich Wielkiej Brytanii. Rozmowa ma dotyczyć przyszłości UE po brytyjskim referendum.

 

Wcześniej, w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz Niemiec i Francji. Tematem były skutki referendum w Wielkiej Brytanii dot. wyjścia z UE.

 

Według Sobczaka, przedmiotem rozmów w stolicy Czech były m.in. sobotnie spotkanie szefów MSZ szóstki krajów założycielskich UE oraz francusko-niemieckie propozycje w sprawie reformy Unii.

 

"Dalej tą samą drogą?"

 

- Jest pytanie, czy propozycje francusko-niemieckie, by iść dalej, są w tym momencie dobrą odpowiedzią na to, co wydarzyło się i na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii - powiedział dziennikarzom szef Biura Prasowego MSZ.

 

- Dla nas najważniejsze jest przede wszystkim utrzymanie jedności i spójności w ramach wszystkich państw członkowskich Unii - mówił Sobczak.

 

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek powiedział z kolei po spotkaniu w Pradze, że "pospieszna integracja" byłaby złą odpowiedzią na Brexit.

 

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak zaznaczył, że Wielka Brytania powinna formalnie rozpocząć proces opuszczania Unii Europejskiej.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze