Prezydent Turcji przeprasza Rosjan za zestrzelenie bombowca

Świat
Prezydent Turcji przeprasza Rosjan za zestrzelenie bombowca
Flickr/Michał

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym przeprosił za zestrzelenie rosyjskiego bombowca w listopadzie 2015 roku na granicy z Syrią - poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W liście Erdogan wyraził "sympatię i złożył głębokie kondolencje" rodzinie zabitego pilota i "poprosił o wybaczenie" - napisał Pieskow w oświadczeniu. Dodał, że turecki prezydent "wyraził też chęć rozwiązania sytuacji związanej zestrzeleniem rosyjskiego samolotu".

 

"List świadczy w szczególności o tym, że Rosja jest przyjacielem Turcji i strategicznym partnerem, z którym tureckie władze nie chcą psuć relacji" - podkreślono w oświadczeniu Kremla.

 

"Sankcje będą zniesione jeśli Erdogan przeprosi"

 

Po zestrzeleniu przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca Su-24, którego Ankara oskarżyła o naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej, czemu Moskwa zaprzeczała, stosunki między obydwoma krajami znacznie się pogorszyły. Rosja wprowadziła wtedy wobec Turcji restrykcje, głównie o charakterze ekonomicznym.

 

Prezydent Putin zapowiedział wtedy, że nie będą one zniesione dopóki Turcja nie przeprosi za incydent. Moskwa wprowadziła wtedy embargo na liczne produkty żywnościowe i zawiesiła współpracę w sferze gospodarczej oraz naukowo-technicznej. Zerwała także kontakty wojskowe. Spadła też gwałtownie liczba rosyjskich turystów spędzających wakacje w Turcji.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie