Papież: coś jest nie tak z Unią Europejską. Wojna jest już w Europie

Świat
Papież: coś jest nie tak z Unią Europejską. Wojna jest już w Europie
PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "coś jest nie tak z Unią Europejską". Taką opinię wyraził pytany przez dziennikarzy o to, czy obawia się, że Brexit może doprowadzić do rozpadu UE, bądź wojny. W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Armenii do Rzymu papież oświadczył: "Wojna jest już w Europie".

Papież zwrócił uwagę na panujący klimat podziałów i w tym kontekście wymienił Katalonię i Szkocję.


Franciszek przyznał, że "nie przestudiował" powodów, dla których większość obywateli Zjednoczonego Królestwa opowiedziała się za Brexitem.


- Secesja kraju, weźmy przykład Szkocji to coś, co politycy, nie obrażając Bałkanów, nazywają: "bałkanizacją"- oświadczył papież.


Dodał: "Dla mnie jedność jest zawsze ponad konfliktem, ale są różne formy jedności. Braterstwo jest lepsze od dystansu, mosty są lepsze od murów".


"Nie wylewajmy dziecka z kąpielą"


- Kraj może powiedzieć: jesteśmy w Unii Europejskiej, chcemy mieć pewne rzeczy, które należą do naszej kultury"- mówił Franciszek. Stwierdził, że aby odnaleźć siłę swych korzeni Unia musi zrobić krok w kierunku "kreatywności" i "zdrowego rozłączenia", czyli - jak nastęnie wyjaśnił - "dać więcej niezależności i wolności państwom UE".


- Potrzeba kreatywności w kwestii tworzenia miejsc pracy, gospodarki- zaznaczył papież i przypomniał, że we Włoszech 40 procent młodych ludzi nie ma pracy.


- Coś jest nie tak z tą ogromną Unią, ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą - zastrzegł Franciszek. Jako dwa słowa - klucze dla Unii wskazał "kreatywność i owocność".

 

Nie będzie przemówienia w Auschwitz


Jeden z dziennikarzy zapytał Franciszka, czy w czasie swej wizyty w Auschwitz uczyni to samo, co podczas pobytu w memoriale pamięci ofiar rzezi Ormian w Erywaniu, gdzie modlił się w milczeniu.


Papież odparł przypominając, że podobnie uczynił przed dwoma laty, gdy oddał hołd ofiarom pierwszej wojny światowej w Redipuglia, we Włoszech.


- Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób, tylko z tymi nielicznymi niezbędnymi, choć oczywiście dziennikarze będą, ale bez witania tej czy innej osoby- powiedział Franciszek. - Sam chcę wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu - dodał.


"Wszyscy mają prawo protestować"


Papieża pytano też, dlaczego w Armenii do tekstu przygotowanego wcześniej przemówienia do władz dodał słowo „ludobójstwo” w odniesieniu do rzezi Ormian przed stu laty. Odpowiedział, że w jego ojczystej Argentynie zawsze tak właśnie nazywano zbrodnie popełnione na Ormianach. - Nie znałem innego słowa- przyznał.


- Kiedy przybyłem do Rzymu usłyszałem słowa "Wielkie Zło" i powiedziano mi, że "ludobójstwo" jest obraźliwe- wspominał Franciszek. Zauważył, że kiedy użył tego słowa przed rokiem, podczas uroczystości w Watykanie w stulecie rzezi Ormian, nie zostało to “dobrze przyjęte przez rząd turecki”. - Wszyscy mają prawo protestować- stwierdził.


"Wielkie potęgi patrzyły w inną stronę"


Papież wyjaśnił, że kiedy wysłuchał wystąpienia prezydenta Armenii, uznał, że byłoby bardzo dziwne, gdyby tego słowa nie powtórzył.
Franciszek podkreślił, że kiedy dochodziło do ludobójstwa, wielkie potęgi "patrzyły w inną stronę".


- W czasie drugiej wojny światowej niektóre mocarstwa miały możliwość zbombardowania linii kolejowej prowadzącej do Auschwitz i tego nie zrobiły- stwierdził papież.


Podkreślił też: "Nie wiem, czy to prawda, ale mówi się, że kiedy Hitler prześladował Żydów, powiedział: >>Kto pamięta dzisiaj o Ormianach? Zróbmy to samo z Żydami<<”. Franciszek wyjaśnił, że powiedział o ludobójstwie nie z „obraźliwymi zamiarami, ale obiektywnie".


"Jest tylko jeden papież, drugi jest emerytem"


Papież odniósł się też do wypowiedzi prefekta Domu Papieskiego abp Georga Gaensweina, z której niektórzy wywnioskowali, jakoby obecnie była "wspólna” posługa Franciszka i Benedykta XVI. Podkreślił, że publicznie podziękował swemu poprzednikowi za „otwarcie drzwi dla emerytowanych papieży". - Ale jest tylko jeden papież, drugi jest emerytem- oznajmił.


Franciszek komentując słowa jednego z kardynałów o tym, że Kościół powinien przeprosić homoseksualistów za zepchnięcie ich na margines, oświadczył, że osób tych nie można dyskryminować, że muszą być szanowane i mieć opiekę duszpasterską.


- Można potępić, nie z powodów ideologicznych, ale z racji postępowania politycznego, pewne manifestacje zbyt obraźliwe dla innych. Ale to nie ma nic do rzeczy- mówił papież. Chodzi o to - wskazał - że jest osoba z takimi skłonnościami, która ma dobrą wolę i szuka Boga.


- Kim jesteśmy, by osądzać?- zapytał papież trzy lata po tym, gdy po raz pierwszy zadał w tym kontekście takie pytanie.


Franciszek stwierdził, że Kościół powinien także przeprosić ubogich, wykorzystywane kobiety oraz za to, że błogosławił broń i nie wspierał wielu rodzin.

  

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze