Państwo Islamskie przyznało się do zeszłotygodniowego zamachu w Jordanii

Świat
Państwo Islamskie przyznało się do zeszłotygodniowego zamachu w Jordanii
PAP/EPA/JAMAL NASRALLAH

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w poniedziałek do zeszłotygodniowego zamachu bombowego w Jordanii, w którym zginęło siedem osób, a 13 zostało rannych. Ofiarami ataku byli funkcjonariusze jordańskiej straży granicznej.

Do zamachu doszło we wschodniej części kraju, gdzie zbiegają się granice Jordanii, Iraku i Syrii. W pobliżu znajdował się obóz dla uchodźców.


Powiązana z dżihadystami agencja Al-Amak zamieściła w poniedziałek na jednym z portali społecznościowych materiał wideo, pokazujący moment zamachu. W oddzielnym wpisie poinformowano, że za przeprowadzenie ataku odpowiada IS.


W reakcji na zamach król Jordanii Abdullah II zapowiedział, że "żelazną pięścią" odpowie jego sprawcom.


Jordania członkiem koalicji przeciwko IS


Wcześniej w tym roku jordańskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły na północy kraju operację wymierzoną w grupę sympatyzującą z IS; zginęło wtedy siedmiu dżihadystów. Jak później sprecyzowały władze, operacja udaremniła spisek bojowników IS, którzy zamierzali zaatakować cele cywilne i wojskowe na terenie Jordanii. Według jordańskich władz była to jedna z największych w ostatnich latach akcji przeciwko uśpionym komórkom zwolenników ekstremistycznych ugrupowań islamskich.


Prozachodnia Jordania należy do kierowanej przez USA koalicji przeciwko dżihadystom z IS w Syrii i Iraku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie